ConfigureDefender 3 İle Windows Defender Ayarlarını Kolayca Yapılandırın

0 520

ConfigureDefender, Windows 10 yerleşik anti virüs programı Defender uygulamasının ayarlarını yapılandırmak için küçük bir yardımcı programdır. Tüm windowslarda varsayılan olarak yüklü gelen Defender programının ayarlarını değiştirebilmek için kullanılır.

Windows Defender, Windows Vista’dan beri tüm Windows Sürümlerinin (Windows Vista, Windows 7, Windows 10) bir parçasıdır.  Windows Defender ya da daha önceki adıyla Microsoft AntiSpyware Microsoft tarafından geliştirilen ve casus yazılımları karantinaya alan bir yazılımdır.

ConfigureDefender Nedir?

ConfigureDefender yardımcı programı, Hard_Configurator projesinin bir parçasıdır, ancak bağımsız bir uygulama olarak (taşınabilir) kullanılabilir. Windows Defender yapılandırma aracı ConfigureDefender bu hafta 3.0.0.0 sürümüne güncellendi.

Windows Defender, Windows sistemlerinde varsayılan güvenlik çözümüdür. Varsayılan olarak etkindir, ancak sistemdeki ana güvenlik aracı olarak devralınacak şekilde tasarlanmış başka bir güvenlik çözümü yüklüyse kendini kapatır. Defender’ı yapılandırmak, ayarlarını istediğiniz gibi değiştirmek kolay değildir. Windows 10’da, kullanıcıların bazı özellikleri yapılandırmak için ayarlar bölümünden Windows Güvenliği’ni açılması gerekir. Diğerlerine yalnızca Grup İlkesi veya Kayıt Defteri aracılığıyla erişilebilir. Bu da yetkin olmayan kullanıcıların ayarları değiştirmesini zorlaştırmaktadır.

Kurulum

ConfigureDefender taşınabilir bir uygulamadır, kurulum gerekmez. ConfigureDefender.exe’yi indirin ve çalıştırın – yükleyici hem Windows 32 bit hem de Windows 64 bit üzerinde çalıştırılabilir.

ConfigureDefender ile Windows Defender’ı Yönetme

ConfigureDefender’ın en son sürümünü projenin GitHub deposundan indirebilirsiniz. En son yürütülebilir dosyayı dosya listelemede bulduğunuzda, sürümler altında bulamadığınızı unutmayın. Yüklenmesi gerekmediği için programı indirdikten hemen sonra çalıştırabilirsiniz. Yükseltilmiş haklarla çalıştırmanız gerektiğini unutmayın. Programı daha önce çalıştırdıysanız, yürütülebilir dosyanın dijital olarak imzalandığını fark edebilirsiniz.

configure-defender-windows

ConfigureDefender yardımcı programı, Windows 10’daki önemli Defender ayarlarını görüntülemek ve yapılandırmak için küçük bir GUI uygulamasıdır. Windows Defender ayarlarını değiştirmek için birkaç istisna dışında PowerShell cmdlet’lerini kullanır. Ayrıca, kullanıcı tarafından önceden tanımlanmış üç koruma seviyesi birini uygulayabilir: DefaultHighve Max. Koruma seviyelerinden birinin değiştirilmesi, etkili olabilmesi için yeniden başlatılmasını gerektirir.

Yüksek

Ağ Korumasını ve Exploit Guard (ASR) özelliklerinin çoğunu sağlayan gelişmiş yapılandırma. Üç Exploit Guard özelliği ve Kontrollü Klasör Erişimi fidye yazılımı koruması, yanlış pozitifleri önlemek için devre dışı bırakılmıştır. Bu, çoğu kullanıcı için uygun olan ve önemli ölçüde artırılmış güvenlik sağlayan önerilen yapılandırmadır.

Maksimum

Bu, tüm gelişmiş Windows Defender özelliklerini etkinleştiren ve Windows Güvenlik Merkezi’ni gizleyen en güvenli koruma düzeyidir. Yapılandırma değişiklikleri yalnızca ConfigureDefender kullanıcı arayüzü ile yapılabilir. “Maks” ayarları çocukları ve sıradan kullanıcıları koruma amaçlıdır, ancak korumayı en üst düzeye çıkarmak için de kullanılabilir (bazı değişikliklerle). Bu koruma seviyesi genellikle “Yüksek” ayarlara kıyasla daha fazla yanlış pozitif üretir, daha fazla kullanıcı bilgisi veya beceri gerektirebilir.

Tüm ayarlar arayüzden özelleştirilebilir. Davranış İzleme, PUA Koruması veya Kontrollü Klasör Erişimi gibi özellikleri programı kullanarak açmak veya kapatmak kolaydır Bazı ayarların değerleri değiştirilebilir, örneğin tarama sırasında bulut kontrol süresi sınırını veya ortalama CPU yükünü değiştirmek için.

ConfigureDefender’ın son sürümlerinin bir başka yeni özelliği, Defender Güvenlik günlüğünü yükleyen yeni bir düğmedir.

Gelişmiş Kullanıcılar

Defender’ı yapılandırmanın olası yolları hakkında bazı önemli açıklamalar (ileri düzey kullanıcılar için).

Windows Defender ayarları Windows Kayıt Defteri’nde depolanır ve bunların çoğu Windows Defender Güvenlik Merkezi’nden kullanılamaz. Bunlar şu şekilde yönetilebilir:

 • Grup İlkesi Yönetim Konsolu (gpedit.msc, Windows Home sürümünde yoktur)
 • Doğrudan Kayıt Defteri düzenleme yoluyla (manuel olarak * .reg dosyaları veya komut dosyaları aracılığıyla)
 • PowerShell cmdlet’leri (set-mppreference, add-mppreference, remove-mppreference, PowerShell 5.0).

Windows Defender Kayıt Defteri Anahtarları

Normalde, Windows Defender çoğu ayarı anahtarın altında saklar (SYSTEM’e aittir):

 • Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Defender

Kayıt defteri anahtarları, Defender Güvenlik Merkezi veya PowerShell cmdlet’leri kullanılırken değiştirilebilir.

Grup İlkesi Yönetim Konsolu (GPO) ile üzerine yazma ayarları

Yöneticiler, belirli Windows Defender kayıt defteri değerlerini geçersiz kılmak için Windows Grup İlkesi Yönetim Konsolu (GPO) yardımcı programını kullanabilir. Grup İlkesi ayarları başka bir anahtar altında saklanır (YÖNETİCİN’e aittir):

 • Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

GPO’ların normal Defender ayarlarını silmediğini unutmayın!

WD ayarını kayıt defteri aracılığıyla el ile değiştirme

Kayıt defteri düzenleme genellikle, ikinci anahtarın altında (aşağıya bakın), ilki sistem yönetici haklarını gerektirir. Aşağıdaki kayıt defterini doğrudan işleyerek Defender ayarlarını uygulama:

 • `Bilgisayar \ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows Defender

PRO & Enterprise sürümleri gibi Grup İlkesi Yönetim Konsolu’nu resmi olarak destekleyen Windows 10 sürümlerinde (!) önerilmez (!).

 • Bu ayarlar Grup İlkesi Yönetim Konsolu tarafından tanınmaz.
 • Aynı Kayıt Defteri anahtarlarını paylaştıkları için Kayıt Defteri’ndeki Grup İlkesi Yönetim Konsolu kurulumunun üzerine geçici olarak yazabilirler. Grup İlkesi yapılandırmasının üzerine yazılmadığından bu değişiklikler kalıcı değildir.
 • Birkaç saat sonra, bu ayarların Grup İlkesi Yenileme özelliği tarafından otomatik olarak ve sessizce üzerine yazılır.
 • Bu ayarlar, görünür olsalar bile (Kontrollü Klasör Erişimi ile ilgili klasörler ve uygulamalar gibi) Defender Güvenlik Merkezi (veya PowerShell cmdlet’leri) aracılığıyla değiştirilemez.

Windows 10 Home Sürümleri

Windows 10 Home sürümleri altında, PowerShell cmdlet’lerini kullanırken veya el ile Kayıt Defteri düzenleme yöntemini kullanarak birisi Defender ayarlarını (Defender Güvenlik Merkezi dışında) yapılandırabilir. Bu, bazı kullanıcıların kafasını karıştırabilir, ancak ConfigureDefender yardımcı programı aşağıdaki yol altında yapılan ayarları kaldırabilir:

 • Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

Bu ayarlar ConfigureDefender ayarlarını geçersiz kılacağından gereklidir.

Defender yardımcı programını ve GPO’ları yapılandırma

Yönetici, Grup İlkesi Yönetim Konsolu aracılığıyla Defender ilkelerini uygulamadıysa ConfigureDefender yardımcı programı Windows 10 Professional ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilir. Normalde, tüm bu politikalar varsayılan olarak ‘Yapılandırılmadı’ olarak ayarlanır. Bir yönetici Defender ilkelerini elle uyguladıysa veya değiştirdiyse, önce ConfigureDefender yardımcı programını kullanmadan önce ‘Yapılandırılmadı’ olarak değiştirildiğinden emin olmalıdır. Bu ayarları Grup İlkesi Yönetim Konsolu’nda bulabilirsiniz:

 • Computer configuration>> Policies>> Administrative templates>> Windows components>> Windows Defender Antivirus.

MAPS, MpEngine, Gerçek Zamanlı Koruma, Raporlama, Tarama, Spynet ve Windows Defender Exploit Guard sekmeleri, bazı ayarlar değiştirildiyse, bazı ayarlar varsayılanlara geri ayarlandığından emin olun.

Farklı Windows 10 sürümlerinde mevcut Windows Defender ayarları

Aşağıdaki listede, farklı Windows 10 sürümlerinde hangi ConfigureDefender ayarlarının kullanılabileceği gösterilmektedir:

Tüm Windows 10 sürümleri

 • Gerçek zamanlı izleme
 • Davranış İzleme
 • İndirilen tüm dosyaları ve ekleri tarayın
 • Raporlama Düzeyi (MAPS üyelik düzeyi)
 • Tarama sırasında ortalama CPU Yükü
 • Otomatik Numune Gönderme
 • Potansiyel olarak istenmeyen uygulamalar (kısa: PUA Koruması)
 • Bulut Koruma Seviyesi (Varsayılan)
 • Bulut Kontrol Süresi Sınırı

Yapı 1607’den beri piyasaya sürüldü (Yıldönümü Güncellemesi)

 • İlk Bakışta Engelle (BAFS).

Build 1703’ten (İçerik Oluşturucu Güncellemesi)

 • Bulut Koruma Seviyesi (Windows Pro ve Enterprise için yüksek seviye)
 • Bulut Kontrol Süresi Sınırı (60 saniyeye uzatıldı)

1709 Yapısından bu yana tanıtıldı

 • Saldırı Yüzeyi Azaltma
 • Bulut Koruma Seviyesi (Windows Pro ve Enterprise için genişletilmiş Seviyeler)
 • Kontrollü Klasör Erişimi
 • Ağ Koruması

ConfigureDefender, güvenlik çözümünü hızlı bir şekilde yapılandırmak isteyen Windows yöneticileri için kullanışlı bir programdır. Arabirimindeki birçok Windows Defender güvenlik ayarını görüntüler, bu da bazı kullanıcıların daha az sayfa çevirme ve arama anlamına geldiği için bilgisayarında Windows Defender haricinde antivirüs yazılımı kullanmayan kullanıcılar için kolaylık sağlayacaktır.

Sitemizde çok bilinmeyen ancak faydalı programları tanıtmaya devam ediyoruz. Video Formatı dönüştürme, Udemy Programlarını İndirme programlarını tanıttığımız yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlarınız bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku