3D Yazıcı Kullananlar İçin Faydalı İnternet Siteleri ve Çizim Programları

0 952

3D (3 boyutlu) yazıcılar fiyatlarının azalması ve kullanım kolaylıkları ile artık birçok yerde bulunabilir olmaya başladı. Bu yazımızda 3 boyutlu yazıcıları daha etkili kullanabilmek için 3 boyutlu nesneler bulabileceğimiz en popüler sitelerin listesini paylaşacağız.

Ayrıca kendi çizimlerinizi yapabilmek için kullanabileceğiniz online ve ofline araçlar 3 boyutlu tasarım programlarını paylaşacağım.

Çizim Yapabileceğiniz Programlar;

 – Tinkercad:

https://www.tinkercad.com:

Tinkercad ücretsiz olarak kullanbileceğiniz online bir 3 boyutlu tasarım aracı içermekte. Sitemizde Tinkercad üzerinden devre simülasyonları oluşturarak Arduino derslerine yer vermiştik. Ancak bu yazımızın konusu Tinkercad üzerindeki kullanması çok kolay olan ve yeni başlayanlar için basitçe 3 boyutlu tasarımlarınızı oluşturabileceğiniz bir araç. Tinkercad üzerindeki yüzlerce hazır model ve hazır parça bulundurması, kullanımı ücretsiz olmasıyla yenibaşlayanlar için en iyi 3d tasarım uygulaması.

– Autodesk Fusion360:

https://www.autodesk.com.tr/:

>Autodestk Fusion 360 da bulut tabanlı bir 3D tasarım uygulamasıdır. Ücretli olan bu uygulama eğer öğrenci iseniz ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

– Solidworks:

https://www.solidworks.com/tr

Google SketchUp:

https://www.sketchup.com/

SketchUp, mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır. Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık olmayan, sade bir arayüze sahiptir.

 

FreeCAD:

https://www.freecadweb.org/

FreeCad, bir 3D CAD/CAE parametrik modelleme uygulamasıdır. Öncelikle mekanik tasarım için üretilmiş olup, aynı zamanda hassasiyet isteyen 3D modelleme ile model kayıtları üzerinde ayarlama gerektiren tüm alanlarda kullanılabilir.

FreeCAD geliştirme süreci devam etmekte olup, şu anda bir çok özellik barındırmaktadır. Özellikle ücretli emsalleriyle karşılaştırıldığında halen yeterli araçlara sahip olmamasına karşın, hobi alanında ve küçük atölyelerde ihtiyaçları karşılayabilecek yetenektedir. Hızla büyüyen, gönüllü kullanıcıların bulunduğu FreeCAD forum’a katılarak, FreeCAD’le hazırlanmış birçok kaliteli projeyi inceleyebilirsiniz.

Tüm açık kaynak kodlu projelerde olduğu gibi, FreeCAD projesi de geliştiriciler tarafından size sunulan tek yönlü bir çalışma değildir. Gelişmesi, yeni özellikler kazanması ve kararlı(hataların düzeltilmesi) hale gelmesi kullanıcı topluluğuna bağlıdır. FreeCAD kullanırken unutmayın; eğer FreeCAD kullanmak hoşunuza gittiyse, sizde FreeCAD’in geliştirilmesine katkı sağlayabilir ve FreeCAD’e yardım edebilirsiniz!

Hazır Çizimler İndirebileceğiniz Siteler;

– Thingiverse:

www.thingiverse.com

-Pinshape

https://pinshape.com

Pinshape, Thingiverse’e en yakın bulabileceğiniz tek web sitesidir. Platform, kullanıcıların hem ücretsiz hem de ücretli tasarımları indirmelerini sağlar.

Her hafta gelen kutunuza gönderilen mükemmel küratörlüğünde tasarım setiyle, her gün yazdıracak bir şeyiniz olur.
Platform ayrıca çeşitli 3D baskı yarışmaları düzenlemekte ve farklı 3D yazıcılar hakkında incelemeler sunmaktadır.

 

– Youmagine

www.youmagine.com

Bu web sitesi Ultimaker tarafından işletilmektedir ve ücretsiz indirilebilen 3D Yazdırılabilir dosyalardan oluşan sağlam bir havuza sahiptir. Ancak tasarımların çoğu, Thingiverse’de veya yukarıda belirtilen diğer web sitelerinde kolayca bulunabilir.

-MyminiFactory

www.myminifactory.com

Bazen, o dosyayı yazdırmak için teknik kısıtlamaları unuttuğumuz işlevsellik veya tasarım tarafından sıklıkla aldatılırız. Nadiren stl dosyası bozulur veya yalnızca dilimleme veya yazdırma sırasında keşfedilecek bir tasarım sorunu olabilir.
Mini Fabrikam, bu platformda bulunan tüm tasarım dosyaları 3D Baskı için denenip test edildiğinden, bu sorunu çözmek için ayarlanmıştır. Platform, her kategoride bir hobiciyi tatmin edebilecek önemli bir tasarım dosyası deposuna sahiptir.

– Grabcad

www.grabcad.com

3D tasarım ve modelleme konusunda biraz deneyiminiz varsa, bu sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. GrabCAD, bilgi ve tasarımları düzenli olarak paylaşan son derece aktif bir endüstriyel tasarımcı topluluğuna sahiptir.

Aptly adlı platform, kullanıcıların stl ve obj dosyalarını içeren ücretsiz CAD tasarımlarını indirmelerini sağlar.
Ayrıca 3D baskı için ayrı bir depoları var.

– Cults3d

www.cults3d.com

Fransız platformu, internette en iyi kalitede stl dosyalarını sağlamaya çalışmaktadır. Hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcuttur. Platforma yüklenen tasarımlar genellikle sanatsal ve basittir.

Kullanıcı arayüzü çok sezgisel ve kullanımı kolaydır.
Ancak, web sitesindeki arama algoritması kesinlikle geliştirilmelidir, çünkü ne aradığınıza dair net bir fikriniz yoksa, sıklıkla boş bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

STLFinder

https://www.stlfinder.com

 

3D Yazdırılabilir tasarımları bulmanın bir başka kolay yolu da STLFinder arama motorunu kullanmaktır. Arama motoru, farklı stl web sitelerinden uygun sonuçları bulmak için internette gezinir. Stl Finder ayrıca en son 3D Printing haberleriyle güncel kalmanıza ve daha sonra kullanışlı olabilecek aramalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku