Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Quiver

0 792

Quiver artırılmış gerçeklik kullanarak geliştirilmiş eğlenceli bir uygulama. quivervision.com sitesinden indirebileceğiniz uygulamanın çalışma prensibi çok basit. sitesinde bulunan boyama sayfalarının çıktılarını alıp boyuyorsunuz ve uygulamaya taratıyorsunuz. Videoyu izleyince daha iyi anlayacağınız uygulama çocukların çok hoşuna gidecek.

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality)
Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality)

 

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality), gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknoloji kişinin gerçekliği zenginleştirme işlevi görür. Buna karşın sanal gerçeklikte ise gerçek dünya yerine tasarlanıp canlandırılmış bir dünya vardır.

Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve çevredeki ögeler ile etkileşim içindedir. Gelişen zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisinin de yardımıyla kullanıcı etrafındaki bilgi ile etkileşime girebilir ve sözü geçen sayısal bilgi işlenme ve ayartmaya el verişlidir. Bulunulan çevreyle ilgili yapay bilgi ve ögeler gerçek dünyayla bağdaşabilir. Zenginleştirilmiş gerçeklik teriminin literatüre 1990 yılında Boeing üzerinde çalışan Thomas Caudell tarafından kazandırıldığına inanılır. (Wiki)
Sitemizde Teknofest için hazırladığımız Canlı Dünya isimli artırılmış gerçeklik projesi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Unity ve Vuforia kullanarak hazırladığımız projemize göz atabilirsiniz.
Yorumlarınızı bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku