YAPTIKLARIM

0 351

Yeni jn7.net için yaptıklarımı adım adım burada yazacağım. Ayrıca yapılacaklarda burada yer alacak.

09.01.2020

 1. Eski site ve dosyaları tamamen silindi. (Tabi ki yedek aldım.)
 2. Yeniden WordPress kuruldu.
 3. WordPress teması için epeyce araştırma yaptım. Voice minimal teması hoşuma gitti. ona yakın ücretsiz bir tema bulmaya çalıştım. Baya bir araştırmadan sonra ücretsiz bir tema olan Twenty Fourteen temasını kurdum.
 4. Cpanel üzerinden Lets SSL ile siteye ücretsiz SSL sertifikası ekledim.
 5. Şimdilik akismet spam engelleyici ve Jetpack eklentilerini kurdum. Jetpack te resimlerin Cdn den yüklenmesi için ayarları yaptım. Bunla ilgili daha çok çalışmalıyım.
 6. Hakkımda sayfası ekledim. Eksikleri çok düzenlenmesi lazım.
 7. Gizlilik politikası sayfası ekledim.

10.01.2020

 1. Yedekleri yerelde bir siteye yükledim. Eski yazılarıma bir göz attım. 2006 yılında başlamışım yazı eklemeye. Çoğu yazı güncelliğini yitirmiş.
 2. Eski yazılarımdan birini aldım. C# ta nasıl Yazım kontrolü yapılabileceğini anlatan bir yazı. Yazıyı direk kopyalayıp yeni jn7.net e attım. Yazıyı atınca bazı eksiklerimi gördüm.
 3. SyntaxHighlighter Evolved eklentisini kurdum. Programlama odaklı bir siteye kod içeren yazıların güzel gözükmesi gerekli.
 4. kalıcı Bağlantılar değiştirildi.
 5. Tema WordPress 2015 teması ile değiştirildi.

18.01.2020

 1. Düzenli olarak yazı girmeye devam ediyorum. Bu yazıdan sonra 7 yazı eklemişim. en azından günlük 1 yazı eklemeyi alışkanlık hale getirmeye çalışıyorum. Genelde eski yazılarımı güncelleyerek ekliyorum. Yazı ekleme zor bir iş her yazı için epey uğraşıyorum.
 2. Tema konusunda hala kararsızım. Farklı seçenekleri deniyorum. İçerikler olmadan tüm temalar neredeyse aynı gözüküyor. Bu sıralar biraz içeriğe odaklanmak istiyorum.
 3. Google Webmaster Tool’a siteye giriş yaptım. Halen veriler inceleniyor.

28.01.2020

 1. Aradan 10 gün geçti. Bu arada tatilde olduğumdan uzun uzun yazamadım ama siteyle ilgilenmeyi bırakmadım. Her gün bir yazı yazmaya devam ettim.
 2. Yeni bir tema satın aldım. Publisher teması. Yapmayı düşündüklerimin hepsini içeren ve içime sinen bir tema oldu. Temayı elden uygun bir fiyata aldım. temayla ilgili bir inceleme yazısı dahi yayımladım.
 3. Temanın içinde birçok eklenti ile birlikte geliyor. Buda siteyle ilgili bir çok işimi kolaylaştırdı. Çok fazla özelliği var temanın bunları tamamen öğrenip siteye tam olarak uygulamak biraz zaman alabilir.
 4. Download yöneticisi olarak Simple Download monitor eklentisini kurdum. Bu eklenti sayesinde hem siteden download sayısını görebiliyorum hemde görseli güzel bir download blokuna sahip oldum. (örnek bir yazıyı buradan görebilirsiniz.)
 5. Google analytics ve search google ile uğraştım biraz. Ancak site hala google tarafından tam olarak indexlenmedi. Silinmeden önceki bazı sayfalar halen gözüküyor.
 6. SEO için Yoast SEO eklentisi kurmuştum. Bazı özelliklerinin paralı olması ve kullanımı görece daha karışık olmasından dolayı kaldırıp Rank Math isimli SEO eklentisini kurdum. Tüm özelliklerini ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda kullanımı bana Yoast’tan daha kolay geldi.

07.02.2020

 • Siteyi tekrar ayaklandırmamdan neredeyse 1 aylık süre geçti. Bu süre boyunca siteye toplam 34 yazı yazmışım. Her gün en az 1 yazı eklemeye çalışıyorum. Ama Google hala siteyi çok geç indeksliyor. Ama ben yazı girmeye devam ediyorum.
 • Download yöneticisi olarak download monitor’ü kaldırıp tekrar download Manager eklentisini kurdum. Ücretli bir eklenti olsa da ücretsiz sürümü oldukça işlevsel geldi.
 • Python Dersleri serisine başladım

07.04.2020

 • 9 Ocak’dan beridir devam eden her gün 1 yazı ekleme ilkesine bağlı kaldım ve dün 100. yazıyı yayınladım.
 • Google hala siteyi sevmiyor yazdığım yazılar çok geç indeksleniyor.
 • Genel Olarak istatistiklere baktığımda ise son 90 günde yaklaşık 5 bin ziyaretçi 7 bin sayfa gösterimi oldu. Sağ tarafta en çok okunan yazıları görebilirsiniz.

 

Ek Notlar :

Şimdiye kadar siteye 3 fotoğraf ekledim. Üçünüde https://pixabay.com/tr/ sitesinden aldım. Bu siteden aldığım görüntülerin lisansları serbest. İleride de bu siteden değişik görüntüler alabilirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku