Pomodoro Yöntemi İle Zamanınızı Doğru Yönetin

0 415

Kişisel olarak çalışma zamanı yönetiminde oldukça faydalı olacağını inandığım Pomodoro Tekniği çalışmanızın düzene sokacak, doğru çalışmayı bilmeyen ve çalışmayı beceremeyenlerin çalışmasını sağlanmasına yarayan faydalı bir tekniktir.
İtalyanca bir kelime olan pomodoro domates anlamına gelmekte. Francesco Cirillo isimli bir İtalyan tarafından 1980li yıllarda geliştirilen teknik çalışma zamanını kısa süreli fakat çevre etkenlerden soyut hale gelmiş bir biçimde yoğun bir süreç içeriğine sığdırıyor ve bunu sıkmadan bir oyun gibi eğlenceli bir biçimde kullanıcıya sunuyor.

Bu tekniğin mantığı çok basit. Öncelikli olarak yapılacak işlerin planlanması. Önemli bir adım. Yapılacakların listesini çıkarıyorsunuz.
1. pomodoro : 25 dakikalık bir süre içinde yapılacaklar listesinin ilk maddesinden itibaren tamamlanmaya başlıyoruz. 25 dakika tamamlanınca 5 dakikalık kısa ara. Tekniğin doğru ve verimli olması için bu 25 dakikayı cep telefonundan, facebook tan, mail kontrolünden, tv den kısaca sizi oyalayabilecek tüm her şeyden uzakta durarak geçiriyorsunuz.
2,3 ve 4. pomodorolar da aynı biçimde 25 dakika çalışma 5 dakika ara yöntemiyle 4 domatesi ezip 25-30 dakikalık büyük arayı hak ediyoruz. Gün içerisinde 4 pomodoroluk istediğimiz kadar domates ezebiliriz.

Yine verimlilik açısından çalişma ertesinde yapılacaklar listesini tekrar gözden geçirip yapılanları işaretleme, yapılma sürelerini belirleyerek ilerideki çalışmalarda aynı veya benzer yapılacaklar için ayırmamı gereken pomodoro süresini belirleyeceğiz.

Teknik ile ilgili linkler:
tekniğin resmi sitesi…
Bu teknikle ilgili açıklayıcı fakat ingilizce bir e-book…
Tekniği Uygulamak İsteyenler İçin Yardımcı Programlar:
Pomodoro App 3.0
Strict Workflow Chrome Eklentisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku