TEKNOFEST Proje Ön Değerlendirme Raporu Nasıl Hazırlanır?

Bu sene 3. Gaziantep’te düzenlenecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinin teknoloji yarışmalarına başvurular sona erdi. Şimdi katılan takımlar için ikinci adım olan projelerinin ön değerlendirme raporlarının hazırlanması ve sisteme yüklenmesi olacaktır.

Ön başvuru raporu aşamasını geçenler için TEKNOFEST Proje Detay Raporu nasıl hazırlanır? yazımızda proje rapor taslağı paylaştık.

TEKNOFEST örnek projemiz Canlı Dünya Projesi Proje Detay Raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Proje detay raporunu ile ilgili bilgiler verdik.

Bu yılki yarışmaya geçen senenin 2 katı daha fazla proje ve takım başvuru yaptı. Bu yıl düzenlenecek TEKNOFEST için 5096 takımın başvurduğu göz önünde bulundurulursa rekabetin çok daha fazla olacağı şüphesizdir. Ön elemede elenmemek için Proje ön değerlendirme raporlarınıza çok dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda TEKNOFEST Proje ön değerlendirme raporunun nasıl hazırlanması gerektiğini anlattık.

Bu yazımızda TEKNOFEST yarışmalarına katılacaklar için ön değerlendirme raporlarının nasıl hazırlanacağını, hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gerekneleri yazdık. Daha önce sistemizde 2019 TEKNOFEST için 3 başvuru yapmış ve 3 proje ile de final sergisine davet edilmiştir. 2019 Teknofest kapsamında başvuru yaptığımız ve sergiye davet edildiğimiz Canlı Dünya isimli projemizi ve proje ön değerlendirme raporunu sizlerle paylaşmıştık. Eğitim Teknolojileri alanında yaptığımız proje artırılmış gerçeklik projesi idi.

 

TEKNOFEST Ön Değerlendirme Raporu Son Teslim Tarihi Nedir?

Proje Ön Değerlendirme Formları’nı 13 Mart 2020 tarihinde teslim etmekle yükümlüdürler. Proje Ön Değerlendirme Formu sonuçlarına göre bir ön eleme gerçekleştirilecektir. Takımlar,  Ön Değerlendirme Formuna TEKNOFEST web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

TEKNOFEST Ön Değerlendirme Raporu Nedir?

TEKNOFEST ön tasarım raporu; başvuru yaptığımız projeyi kısaca anlattığımız bir belgedir. Üç sayfada, belli başlıklar altında ve önceden belirli düzende hazırlanır. Bu rapor ile projeler içinde ilk elemeler yapılır. Bu yüzden eğer ilk adımda projenin elenmesini istemiyorsanız kurallarına uygun ve anlaşılır bir ön değerlendirme raporu hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

 

TEKNOFEST Ön Değerlendirme Raporu Neler Yazılır?

Yoplam 3 sayfadan oluşan bu belgenin ilk sayfası başlık sayfasıdır ve takım hakkında genel bilgiler içerir.

Proje Kategorisi, Proje Adı, Takım Adı, Takım ID , Takım Seviyesi, Takım Üyeleri ve Danışman adı bu ilk sayfada yer alan bilgilerdir.

Takım ID: Teknofest ön başvurusu yapıldıktan sonra takım iiletişim maili olarak yazılan mail adresine ulaşmış olmalıdır. Bazı durumlardda bu mail Spam bölümüne gelebildiği göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer Takım ID ve şifresi içeren mail gelmediyse TEKNOFEST yetkililerinden bu mailin tekrar gönderilmesini istemelisiniz.

Takım Seviyesi : Takım seviyesine takımda bulunan ve en yüksek seviyedeki öğrencinin durumunu yazmalısınız. Aynı takımda hem ortaokul hhem de lise öğrencileri varsa takım seviyesini Lise, Hem üniversite hemde lise öğrencileri varsa Üniversite yazmalısınız. Danışman öğretmenlerin seviyeleri yazılmaz.

İkinci sayfa proje ile ilgili bilgilerin yer alacağı bölümdür. Bu sayfada 4 ana başlıkta projenizi anlatırsınız.

 1. Proje Özeti: Kısaca proje özeti ile ilgili bilgi verilecektir.
 2. Sorun: Kısaca hangi sorun/sorunların çözümüne yönelik projelendirilmiştir.
 3. Çözüm:Problem için çözüm önerisi veya önerileri belirtiniz. Sizin problemi nasıl çözdüğünüz mümkün olduğunca en açık ve net şekilde tarif edilmelidir.
 4. Yenilikçi (İnovatif) Yönü : Projenizin yenilikçi yönü hakkında bilgi veriniz.
 5. Hedef Kitlesi : Projenin kim veya hangi hedef kitle için kullanılacağı belirtilmelidir. (Bu bölüm insanlık yararına teknolojiler Ön değerlendirme raporunda yok.)

 

Proje Ön Değerlendirme Kriterleri

Başvuru esaslarına uygun, eksiksiz şekilde tarafımıza iletilen projeler aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurularak ön elemeye tabi tutulacaktır. Eğitim teknolojilerinin kullanılmasında konu kapsamının genişliği değerlendirilmede önem arz etmektedir.Projenizin ilk eleme turunda elenmesini istemiyorsanız, alttaki maddeleri dikkatlice okuyup ön değerlendirme raporunu bunlara göre doldurmanız gerekmekktedir.

Yenilikçi-Özgün: Proje fikrinin alanında daha önce uygulanmış başka projeler ile benzerliği olup olmadığına bakılacaktır.

•Projeye benzer ürün veya proje var mı?

•Projede özgünlük temel noktalardan biri mi?

Bir Soruna/İhtiyaca Çözüm Üretmesi: Proje fikrinin eğitim veya öğretimdehangi probleme, nasıl bir çözüm üreteceğine ve sunulan proje fikrinin bu çözümü destekleyip desteklemediğine bakılacaktır.

•Proje fikrim eğitim veya öğretiminhangi problemine çözüm üretiyor?

•Proje uygulanabilir ve hayata geçirilebilir mi?

•Proje fikrim hangi ihtiyaca yönelik oluşturuldu?

Proje Fikrinin Hedef Kitlesi: Projenin kim veya hangi hedef kitle için kullanılacağı belirtilmelidir.

 

TEKNOFEST Proje Ön Değerlendirme Raporu Hazırlarken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Yukarıda yer alan 4 madde en fazla 1 (Bir) veya 2 (iki) sayfada anlatılacaktır. ( İnsanlık yararına  teknolojiler kpsamında yapılan başvurular 1 sayfada projelerini anlatmalılar.)
 • En fazla 2 (iki) adet görsel ek olarak gönderilecektir.
 • Kapak, açıklama ve görsel olmak üzere en fazla 3 sayfa olacaktır.
 • Tüm raporlar akademik rapor standartlarına uygun olarak yazılmalıdır.
 • Her rapor bir kapak sayfası içermelidir.
 • Yazı tipi: Times New Roman, Punto: 12, Satır Aralıkları: 1,15. İki tarafa yaslı, Sayfa kenar boşlukları üst-alt-sağ-sol 2,5 cm olmalıdır.
 • Rapor içindeki cümleler birbirinin aynı ve tekrarı niteliğinde olmamalıdır.

TEKNOFEST Proje Ön Değerlendirme Raporu

 

Ön Değerlendirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Ön değerlendirmeler sonucunda ikinci aşamaya geçen takımlar 13 Nisan 2020 tarihinde açıklanacaktır.

Genel olarak başvuru formları üstteki gibi doldurulur. Başvurulan her yarışma için farklı Proje ön değerlendirme raporu olduğuna dikkat etmelisiniz. Başvuru alanınızla ilgili ön değerlendirme formunu hazırlamalısınız.

Takım tanıtım metni ve takım tanıtım dosyası nasıl hazırlanır konulu yazımızda veya geçen sene TEKNOFEST İstanbul’da sergilediğimiz projemiz CANLI DÜNYA’nın Proje Ön Değerlendirme Raporunu paylaştığımız yazımız ilginizi çekebilir. TEKNOFEST ve TUBİTAK örnek proje paylaşımlarımız devam edecektir. lütfen sitemizi takipte kalın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve Twitter’da paylaşabilirsiniz.

TEKNOFEST hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize yazın. Ayrıca konuyla illgili sorularınız varsa da bize yazabilirsiniz.