HUPROG’22 Hacettepe Üniversitesi Programlama Yarışması

0 329

Hacettepe Üniversitesi bünyesinde düznelenen HUPROG’22 programlama yarışması başvuruları başladı. 19 Mart’ta bitecek olan HUPROG’22 programalam yarışmasına Türkiye’de eğitim gören tüm lisans ve ön lisans öğrencileri başvurabilir. İlk aşaması Ön elemesi 19 Mart 2022 tarihinde online olarak yapılacak yarışmada ön elemeyi geçen ekipler 25 Mart 2022 tarihinde Hacettep Üniversitesi yerleşkesinde yapılacak olan yarışmada dereceye girmek için yarışacaklardır.

Online yarışmalar algoleague  adresinde yapılacaktır.

HUPROG Nedir?

huprog programlama yarışması

HUPROG’22 (Hacettepe Üniversitesi Programlama Yarışması); Türkiye’deki tüm öğrencilere açık olan ve finalinin 25 Mart tarihinde, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde gerçekleştirilmesi planlanan bir programlama yarışmasıdır. İlkini 2016’da gerçekleştirdiğimiz ve başarıyla sonuçlandırdığımız etkinliğimizin bu sene; çapını ve süresini artırıp daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Yarışma, “Algoleague” ortamı üzerinde gerçekleştirilip; katılım takımlar halinde olacaktır. Bireysel katılımlar, tek kişilik takımlar gibi değerlendirilecektir.Takımlar maksimum 3 kişilik olup yarışmaya katılacak takımlar, yaptığımız ön elemeyle belirlenecektir ve eleme sonucunda ilk 15 sırada bulunan takımlara yarışmaya katılma hakkı tanınacaktır.

ACM Nedir?

huprog programlama yarışması acm nedir

ACM (Association for Computing Machinery) 100.000’i aşkın üyesiyle alanında dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip, eğitsel ve bilimsel bir bilişim topluluğudur. 1947 yılında New York’da kurulan ACM, kurulduğu günden bu yana yayınladığı dergileri, zengin kütüphanesi ve bünyesinde barındırdığı profesyonel kulüpleri, özel araştırma grupları ve öğrenci kollarıyla bilgisayar bilimlerinin ilerlemesine öncülük etmektedir. ACM Hacettepe Öğrenci Topluluğu, ACM’e bağlı dünya üzerindeki 821, Türkiye’deki 13 öğrenci kolundan birisidir. 2010 yılında kurulan topluluğumuz, kurulduğu günden bu yana öncelikle Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olmak üzere ulaşabildiği tüm öğrenciler için bilgisayar bilimlerine ilgiyi artıracak ve bu alanda farkındalık yaratacak etkinlikler düzenlemektedir. Bunun yanında sadece bilişim alanında kısıtlı kalmayıp aynı hedef kitlesinin sosyal bir birey olarak gelişimine katkı sağlamayı da kendimize görev bilmekteyiz.

Yöntem ve İçerik

Yarışmanın ön elemesi online olarak Algoleague platformu üzerinde düzenlenecek olup finale kalan takımların fiziksel katılım koşulu aranacaktır. Finale kalan takımlar 16 saat boyunca tarafımızca belirlenen bir alanda yarışacaklardır. Yarışma, diğer programlama yarışmalarından da alışılagelmiş olduğu üzere, zorlukları ve puanları farklı olan problemlerden oluşacaktır. Takımlar bu problemleri istenilen şekilde çözerek, yazdıkları programlarla sorular için belirlenen puanları toplayacaktır. Bu süreçte yarışmacıların yazdıkları algoritmanın çözebildiği girdi miktarı ve bu girdileri belirlenen zaman sınırları içerisinde işleyip çözüme ulaşabilmesi dikkate alınacaktır. Puan eşitliği durumunda, o puana en çabuk ulaşan takım daha üst sırada kabul edilecektir. Yarışmada en yüksek 5 puana ulaşan takım ödüllendirilecek ve finale kalan her takıma, katılımdan dolayı sürpriz hediyeler verilecektir.

Kurallar

-Hem ön eleme hem de final etabında kendi takımınızın dışındaki herhangi birinden yardım almak kesinlikle yasaktır.
-Yarışma sırasında kendi kodlarını paylaşan takımlar ve bu kodları kullanan takımlar diskalifiye edilecektir.
-Takımlar en az 1 en fazla 3 kişiden oluşmalıdır.
-Yarışma sırasında internet vb. araçların kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur.
-Yarışmanın final etabına yarışmacıların kendi bilgisayarlarını getirmeleri gerekmektedir.
-Yarışmaya katılan kişilerin Türkiye’deki herhangi bir Üniversitede lisans veya ön lisans programlarından birinde eğitim görüyor olmaları gerekmektedir.
-Final etabında yarışacak takımların, etkinlik anında fiziksel olarak etkinlik alanında bulunmaları gerekmektedir.

 

Detaylar

-Ön eleme 19 Mart’ta online ortamda gerçekleşecek ve 12 saat sürecektir.

-Ön eleme saat 12:00’da başlayacaktır.

-Ön elemede ilk 15’e giren takımlar yarışmamızın final ayağına Hacettepe Teknokent’e davet edilecektir.

-Final, 25 Mart’da Hacettepe Teknokent’te gerçekleştirilecek ve 16 saat sürecektir.

-Final etkinliği 16:00’da başlayacak olup yarışma 18:00’da başlayacaktır.

-Yarışma sonunda ilk beşe giren takımlara ödülleri verilecektir.

Ödüler:

PRIZE :  1st place :  20.000₺

2nd place : 10.000₺

3rd place :  5.000₺

4th place :  3.000₺

5th place :  2.000₺

Algo Leage Kuralları:

Kurallara uyulmaması diskalifiye ile sonuçlanacaktır.

Yarışma, resmi ICPC puanlama kurallarına göre yapılacaktır.

Yarışmaların farklı süreleri vardır ve katılımcıların her yarışma için verilen bilgileri okuması ve anlaması beklenir.
Yarışmalardaki problemlerin tamamı inzva Algoritma topluluğunun deneyimli üyeleri tarafından hazırlanmaktadır.

Bir takım, takım üyelerini değiştirmeye veya çıkarmaya karar verirse, söz konusu değişiklikleri yarışmadan 48 saat öncesine kadar inzva’ya e-posta ile bildirmelidir. (contact@algoleague.com)

İntihal durumunda, bireysel ve/veya kolektif bir çaba olması önemli değil. İntihal yapan kişi/ekipler diskalifiye edilecek ve platformdan uzaklaştırılacaktır.

Bireysel yarışmalarda, yalnızca orijinal çalışmanızı kullanın ve diğer katılımcılarla çözümleri tartışmaktan kaçının. Takım mücadelelerinde, sadece takım arkadaşlarınızla çalışmanıza izin verilir.

Yarışma sırasında kodunuzu veya çözümlerinizi yayınlamayın.

Algoleague, C, C#,  C++, Python 2,  Python 3, Java ve Javascript programlama dillerini destekler.

Bev Foundation ve Algoleague, yarışma öncesi, yarışma sırasında ve sonrasında meydana gelebilecek değişikliklerin tüm haklarını saklı tutar.
Müsabaka sırasında herhangi bir usulsüzlük veya usulsüzlük tespit edilirse, takım üyeleri gerekli aksiyonun en kısa sürede alınabilmesi için müsabaka görevlilerini bilgilendirmelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku