JN7.net

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Seo Stratejileri

Daha önce burada  ingilice  yazdığım “Best SEO Strategy Steps for Amateur” isimli yazımın Türkçesini ekliyorum. Bu yazıda nasıl yapılacağından ziyade neleri hangi sırayla yapmamız gerektiğinden bahsediyorum.

Her işte olduğu gibi SEO işinde de ilk adımımız PLAN yapmak. İlk adımımıza plan yaparak başlıyoruz. Tüm adımlarımızı da bu yaptığımız plan içinde atmalıyız. Sağlam bir plan yapmak size büyük bir vakit ve nakit getirisi sağlayacaktır.

İkinci adımımız sayfa içi SEO ayarları. Bu adımımızda web sitemizin içeriğini giriyor, görünümünü ayarlıyor, anahtar kelime ve sayfa linklerimizi ayarlıyoruz. Bu adımda en önemli konulardan biri içeriğin kaliteli, benzersiz olması. Tüm arama motorlar kaliteli ve benzersiz yani kopya olmayan içeriğe değer veriyor. Aynı şekilde içerik kadar önemli olan site arayüzünün SEO dostu olması, anahtar kelimelerinin seçimi, sayfa dolaşımının ve sayfadaki linklerin içerik ve yerleşimi hem SEO hemde ziyaretçi artışı sağlayan hususlardır. 

Sayfa içi SEO adımlarımız tamamladıktan sonra Sayfa dışı SEO adımlarımız başlıyor. (Sayfaya eklenen içerikeri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşma, dizinlere sayfamızı ekleme vb. )

Sayfa Dışı SEO Adımları

 1. Siteye Backlink sağlamalıyız. Ne kadar fazla backlink alırsak sayfamız arama motorları için o kadar değerli olacaktır. Tabi ki aldığımız backlinklerin kalitesi (özgün içeriğe sahip sitelerden olması, link çiftliklerinden olmaması vb. ), yüksek pagerank değerine sahip sitelerden olması çok önemli.
 2. Sitemize özgün ve kaliteli içerik girmemiz gerekiyor. Buraya tekrar yazıyorum bunu ancak bu gerçekten en önemli konu.
 3. Niche sistelerimizdan link ve sayfa tanıtımları yapmak. Niche site nedir konusunda daa sonra bir yazı yazacağım.
 4. internetten bulabileceğiniz ücretsiz SEO araçlarını kullanarak iyi bir trafik almaya bakın.
 5. Sosyal paylaşım sitelerini kullanın.
 6. Reklam verin.
 7. Yeni başlayanlar için yazılar yazın. Onlara iş verin.
 8. Ücretsiz sosyal ağların avantajlarından yararlanın.
 9. Siteniz için Facebook ve twitter hesapları açın.
 10. Ücretsiz servis ve ürünler sağlayın.
 11. Sitenizin linkini forum ve email imzalarınıza ekleyip heryerde olmasını sağlayın.
 12. Sayfanıza mutlaka RSS desteği ekleyin.
 13. Google Adword
 14. Sayfanızı ddl sitelere eklemeye çalışın. (phaze, mecho, katzddl vb.)

Bir önceki yazımız olan Best SEO Strategy Steps for Amateur başlıklı makalemizde english ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave reply

Back to Top