Yeni Başlayanlar İçin En İyi Seo Stratejileri

0 501

Bu yazımızda yeni başlayanlar için seo stratejilerini sıraladığımız yazımızda iyi bir seo çalışma planının nasıl olacağından bahsettik.  Bu yazıda yeni başlayanlar için seo çalışmalarının nasıl yapılacağından ziyade neleri hangi sırayla yapmamız gerektiğinden bahsediyorum.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Seo Stratejileri

Plan Yapma

Her işte olduğu gibi SEO işinde de ilk adımımız PLAN yapmak. İlk adımımıza plan yaparak başlıyoruz. Tüm adımlarımızı da bu yaptığımız plan içinde atmalıyız. Sağlam bir plan yapmak size büyük bir vakit ve nakit getirisi sağlayacaktır.

Sayfa İçi SEO Ayarları

İkinci adımımız sayfa içi SEO ayarları. Bu adımımızda web sitemizin içeriğini giriyor, görünümünü ayarlıyor, anahtar kelime ve sayfa linklerimizi ayarlıyoruz. Bu adımda en önemli konulardan biri içeriğin kaliteli, benzersiz olması. Tüm arama motorlar kaliteli ve benzersiz yani kopya olmayan içeriğe değer veriyor. Aynı şekilde içerik kadar önemli olan site arayüzünün SEO dostu olması, anahtar kelimelerinin seçimi, sayfa dolaşımının ve sayfadaki linklerin içerik ve yerleşimi hem SEO hemde ziyaretçi artışı sağlayan hususlardır.

Sayfa içi SEO adımlarımız tamamladıktan sonra Sayfa dışı SEO adımlarımız başlıyor. (Sayfaya eklenen içerikleri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşma, dizinlere sayfamızı ekleme vb. )

Biz sitemizde site içi SEO ayarları için RankMath Seo eklentisini kullanıyoruz. Tavsiye ettiğimiz bu eklenti ile hazırladığınız yazılarında seo uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO Adımları

 1. Siteye Backlink sağlamalıyız. Ne kadar fazla backlink alırsak sayfamız arama motorları için o kadar değerli olacaktır. Tabi ki aldığımız backlinklerin kalitesi (özgün içeriğe sahip sitelerden olması, link çiftliklerinden olmaması vb. ), yüksek pagerank değerine sahip sitelerden olması çok önemli. Yazımızın sonunda kolayca backlink aabileceğiniz bazı siteler yazdık. Yazımızın sonundaki backlink kaynaklarını mutlaka okuyun.
 2. Sitemize özgün ve kaliteli içerik girmemiz gerekiyor. Buraya tekrar yazıyorum bunu ancak bu gerçekten en önemli konu.
 3. Niche sistelerimizdan link ve sayfa tanıtımları yapmak. Niche site nedir konusunda da sonra bir yazı yazacağım.
 4. internetten bulabileceğiniz ücretsiz SEO araçlarını kullanarak iyi bir trafik almaya bakın.
 5. Sosyal paylaşım sitelerini kullanın.
 6. Reklam verin.
 7. Yeni başlayanlar için yazılar yazın. Onlara iş verin.
 8. Ücretsiz sosyal ağların avantajlarından yararlanın.
 9. Siteniz için Facebook ve twitter hesapları açın.
 10. Ücretsiz servis ve ürünler sağlayın.
 11. Sitenizin linkini forum ve email imzalarınıza ekleyip heryerde olmasını sağlayın.
 12. Sayfanıza mutlaka RSS desteği ekleyin.
 13. Google Adword
 14. Sayfanızı ddl sitelere eklemeye çalışın. (phaze, mecho, katzddl vb.)

SEO için Ücretsiz Backlink Kaynakları

Amazon‘dan Backlink

Öncelikle https://www.amazon.com/ adresine giriyoruz. Eğer üye değilseniz üye oluyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra “your account” kısmına tıklıyoruz. Daha sonra üst taraftan “isminiz amazon.com” yazan kısma tıklayıp. “your profile” yazan sekmeyi açıyoruz.

Daha sonra karşımıza profilimiz geliyor. Hemen sağ tarafta bulunan “Edit your profile” yazan sarı menüye tıklayın “Website” yazan yere sitenizin adresini yazın ve “save” deyin. Hepsi bu kadar artık amazon’dan kalıcı olarak backlink almış oldunuz. Daha sonra “View your profile as visitor” yazan yere tıklayarak linkinizin nasıl görüldüğüne bakabilirsiniz.

Telegram’dan Backlink

Herkesin kullandığı bir uygulama olan Telegramdan ücretsiz backlink kalıcı olarak nasıl alınır?

İlk önce telegrama kayıt oluyoruz. Daha new channel deyip, channel name ve diğer bütün alanları dolduruyoruz. kurduğumuz grubun channel info kısmına gelip edit diyoruz.

Son olarak Channel description kısmına kısa bir şeyler yazıp sitemizin linkini ekliyoruz. Bu kadar artık telegramdan backliniz var. İsterseniz kanalınızın sayfasına giderek linkinizi kontrol edebilirsiniz.

Edu Blog Backlink

Yine çok kolay bir yöntemden bahsedeceğim. Siteye üye oluyoruz, burada dikkat etmemiz gereken email adresini doğru verelim çünkü şifre için mail geliyor. Daha sonra vereceğim blog kısmından istediğimiz konuya yorum atıyoruz, verdiğimiz yoruma linkimizi ekliyoruz. https://scout.wisc.edu/Weblog site bu çok hor kullanmayın hem edu hem otoritesi çok yüksek bir site.

Uyeliksiz Backlink

Üye olamaya bile gerek yok https://telegra.ph/ siteye giriyoruz. Title, name kısmını doldurup story kısmına tanıtım yazısı yazar gibi yazımızı yazıyoruz. Sonra istediğimiz kelimeyi seçip çıkan butonlardan linkimizi veriyoruz. Publish dediğimiz anda yayınlanıyor. Bir kaç güne konumuz index alır ama daha hızlı olsun derseniz pingleyebilirsiniz.

SourceForge Wiki Backlink

Böyle bir backlink hem de do follow para verseniz alamazsınız bence koşun durmayın. Buradan siteye üye olalım. Üye olurken AdSoyad şeklinde açmalısınız, twitter adı diyorlar galiba ona. Birleşik ve baş harfler büyük olacak. Yoksa üyelik açamıyorsunuz. Üye olduktan sonra sağ üst tarafta nickiniz var ona tıklayın, karşımıza gelen sayfaya bir seo uyumlu makale ekleyip link çıkışı verin. Kaynak kodlardan kontrol ettiğinizde linkler do followolduğunu göreceksiniz.

WordPress kurulum dersleri ve temel seo eğitimlerine ücretsiz ulaşmanız için buradaki yazımıza bakabilirsiniz. Güvenilir bir wordpress içinde buradaki wordpress ipuçlarına bakabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku