WordPress İçin İşinize Yarayacak İpuçları 1

0 214

WordPress kullanmaya yeni başlayanlar ve uzmanlar için en iyi wordpress ipuçlarını paylaşıyoruz. WordPress dünyanın en çok kullasnılan içerik yönetim sistemi. Bizim sitemiz jn7.net‘te wordpress altyapısını kullanılıyor. Bizim sitemiz gibi internet sitelerinin üçte biri WordPress altyapısını kullanmakta.

WordPress gelişimiş özellikleri, aradığınız herşeyi bulabileceğiniz eklenti kütüphanesi, ücretli ücretsiz milyonlarca tema seçeneği, en geniş ve kapsamlı yardımlaşma forumlarıyla her tarzda site geliştirilebilir müsait bir yapıya sahip.

Sitemizde daha önce WordPress kulumundan sonra yapılacak 10 şeyi yazmış, wordpress kurulum ve seo ayarlarını anlatan ders videoları paylaşmıştık. Bu yazımızda da en iyi wordpress ipuçlarını sizler için biraraya getirdik.

WordPress İpuçları

Sitedeki Toplam Yazı ve Yorum Sayısını Gösterme

Sitenizde yazdığınız toplam yazı ve yorum sayısını kullanıcılara göstermek ve ya bir sayfaya bununla ilgili bilgi notu eklemek için alttaki kodu functions.php dosyasına ekleyemeniz yeterlidir.

<?php
  $args=array(
  'orderby' => 'name',
  'order' => 'ASC'
  );
$categories=get_categories($args);
$cat_count = 0;
foreach($categories as $c) {
$cat_count++;
}
$count_posts = wp_count_posts();
$published = $count_posts->publish;
?>

Bu kodu functions dosyasına ekledikten sonra sitenizdeki toplam yazı ve yorum sayısını göstermek sitediğiniz kısma alttaki kodu ekliyorsunuz.

Sitemizde <strong><?php echo $cat_count; ?></strong> kategori'de <strong><?php echo $published;?></strong> adet yazı yazılmış ve <strong><?php echo $wpdb->get_var("SELECT COUNT(*) FROM $wpdb->comments WHERE comment_approved = '1'");?></strong> yorum bulunmaktadır.

Sonuç olarak kodu eklediğiniz yerde “Sitemizde 25 kategori’de 1298 adet yazı yazılmış ve 538 yorum bulunmaktadır. ” gibi bir bilgi notu eklenecektir.

WordPress Altkısmına Dinamik Copyright Tarihi Ekleme

Otomatik olarak güncelleşen bir Copyright Tarihi kısmını WordPress sitemizin alt tarafına eklemek çok kolay.Kod otomatik olarak ilk yazı eklediğiniz tarihi bulur ve yanına şu anki taih bilgisiyle birlikte bir copyright tarihi ekler. © 2020 – 2020 Şeklinde bir tarih eklemek için function.php dosyasına eklememiz gereken kod şu şekilde:

function jn7_copyright() {
global $wpdb;
$copyright_dates = $wpdb->get_results(”
SELECT
YEAR(min(post_date_gmt)) AS firstdate,
YEAR(max(post_date_gmt)) AS lastdate
FROM $wpdb->posts WHERE post_status = ‘publish’
“);
$output = ”;
if($copyright_dates) {
$copyright = “&copy; ” . $copyright_dates[0]->firstdate;
if($copyright_dates[0]->firstdate != $copyright_dates[0]->lastdate) {
$copyright .= ‘-’ . $copyright_dates[0]->lastdate;
}
$output = $copyright;
}
return $output;
}

Fonksiyon dosyasına bu kodu ekledikten sonra eğer alt kısımda görüntülenmesini isterseniz footer.php dosyasına farklı bir bölümde isterseniz bilgiyi göstermek istediğiniz alana alttaki kodu eklemeniz gerekir.

<?php echo jn7_copyright(); ?>

Bu fonksiyon yazdığınız ilk post tarihini ve son post tarihini otomatik olarak belirleyip istediğiniz yerde görüntülenmesini sağlar. © 2006 – 2013

WordPress Başlangıç Ekranı Logosu Değiştirme

wordpress ipuçları admin logo değiştirme

WordPress ile başkaları için de web sitesi yapıyorsanız wordpress admin panelindeki WordPress logosunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Çok kullanıcılı wordpress sitelerde de dashboard Logo değiştirmek istenebilir. WordPress admin başlangıç sayfasındaki WordPress logosu yerine kendi logonuzu koymak isterseniz function.php dosyası içerisine alttaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır.

 

//Administrator header bilgilerini değiştirme

add_action('admin_head', 'my_custom_logo');

function my_custom_logo() {

echo '
<style type="text/css"><!--
#header-logo { background-image: url('.get_bloginfo('template_directory').'/images/custom-logo.gif) !important; }
--></style>'; }

 

Tüm wordpress ile ilgili yazılarımızı buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku