Sayfa Görüntüleme Sayısını Artırma ve Hemen Çıkma Değerini Düşürme

0 793

Pageview yani Sayfa Görüntüleme Değeri Nedir? Niye önemlidir? Saatlerce emek verdiğiniz blogunuzun daha çok kişiye ulaşması, daha çok okunması maddi olarak bir kazanç getirse de daha da önemlisi manevi olarak ta insanı mutlu eder.

Bu yazımda tüm blog, site yazarları için önemli taktiklerden bahsedeceğim. Bu yazımda, bloğunuzun sayfa görüntüleme sayısını nasıl artırabileceğinize dair taktikleri paylaşacağım. Aynı şekilde blogcular için önemli bir kalite göstergesi olarak atfedilen hemen çıkma oranı (bounce rate) değerini düşürme yollarına da değineceğiz.

WordPress İçin İşinize Yarayacak İpuçları 2, WordPress İçin İşinize Yarayacak İpuçları 1, WordPress Türkçe Blog Açma ve SEO Eğitimi başlıklı yazılarımıza da göz atarak wordpress sitelerinizin daha çok ziyaretçi almasını sağlayacak ipuçları elde edebilirsiniz.

 

Sayfa Görüntüleme (Pageview) nedir?

Sayfa Görüntüleme Sayısı, görüntülenen sayfaların toplam sayısıdır. Tek bir sayfanın yinelenen gösterimleri de sayılır

Ziyaretçi sayfayı her tarayıcıdan her sayfa yenileme isteği gönderdiğinde Sayfa Görüntüleme sayısı bir artar. Yani sayfa görüntüle sayısı tarayıcının bir sayfaya ne kadar sayıda istekte bulunduğunun göstergesidir.

Sayfa Görüntüleme Sayısı Niye Önemlidir?Sayfa Gösterim sayısını artırma

Bir ziyaretçinin web sitenizde fazla zaman geçirmesi iyidir. Ziyaretçilerin çeşitliliği kadar bir ziyaretçinin sitede yaptığı aktivitelerde site kalitesinin bir göstergesidir.

SEBEB #1:

Eğer ziyaretçilerinizin büyük kaynağı arama motorlarıysa (özellikle Google), sayfa gösterim sayısı önemlidir.

Neden?

Basit bir örnek verelim:
Bir ziyaretçinin sitenizi Google ile arama yaparak buldu ve sitenizi açtı. Daha sonra sitenizde aradığı bilgiyi buldu ve tarayıcının geri düğmesine basarak tekrar geri döndü. Her şey çok güzel gözüküyor. Fakat bizim için normal olarak gözüken bu ziyaret GOOGLE amca için ne yazık ki bu kadar basit gözükmüyor.  Google sitenizi ziyaret eden kişinin sayfanızda istediği bilgiyi bulamadığını ve aramayı devam ettiğini düşünüyor. Eğer aramaya devam ederse ne yazık ki sizi cezalandırıyor ve kullanıcının arama yaptığı anahtar kelime için sizin web sitenizi SERP (Search Engine Result Page – Arama Motoru Sonuç Sayfası) ismi verilen arama sonuçları sayfasından çıkarıyor veya daha alt sıralara gönderiyor.

Peki ne yapabiliriz?

SEBEB #2:

Eğer web sitenizde CPM (Cost Per Mile veya Cost Per 1000 views) (1000 Gösterim başına ödenen miktar) reklamları bulunduruyorsanız, sayfa gösterim sayısı para kazanmanız için çok önemlidir. Ne kadar sayfa gösterimi yaparsanız o kadar çok para kazanırsınız.

SEBEB #3:

Daha iyi Alexa sıralaması: Her ne kadar Alexa kesin bilgi vermese de, ama hala doğrudan reklam teklifi almak için veya BuySellAds gibi reklam ajansı ile reklam satmak için büyük bir faktör. Daha fazla sayfa gösterimi daha iyi Alexa sıralaması elde ettirir.

Bu noktadan sonra devam etmeden önce Bounce Rate diye adlandırılan Hemen çıkma oranından bahsedelim. Hemen çıkma oranı ile Sayfa Gösterim Sayısı birbirleriyle oldukça ilişkilidir.

Bounce Rate Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse hemen çıkma oranı sayfa gösterim oranının tersidir diyebiliriz. Hemen Çıkma Oranı ziyaretçinin web sayfasındaki başka bir sayfaya girmeden çıkması sayıdır. Hemen çıkma oranı ne kadar küçük olursa o kadar iyidir.

Eğer siz sayfa gösterim sayısını artırabilirseniz hemen çıkma oranı da buna bağlı olarak düşecektir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Hemen Çıkma Oranı = (Bir sayfa gösterimi sonraki ziyaret/ Toplam Ziyaret Sayısı) ×100

hemen çıkma oranı nedir

Şimdi Asıl Konumuza Dönelim:

Sayfa Gösterim Sayısını Nasıl Artırırız? Hemen Çıkma Oranını Nasıl Düşürürüz?

 

Konuyla İlgili Yazıları Gösterim:

Bir ziyaretçi bloğunuzdaki bir yazıyı yararlı bulursa konuyla ilgili diğer yazılara da göz atmak isteyecektir. Bundan dolayı blog yazınında konuyla ilgili diğer yazılarını göstermek sayfa gösterim sayısını düşürmek için çok önemlidir. Alakalı konuları göstermek Sayfa gösterim sayısını artırır ve hemen çıkma oranını düşürür. İsterseniz benim bloğumdaki bu konuyla ilgili yazıları okumak isterseniz sayfanın altındaki ilgili yazılar bölümüne göz atabilirsiniz.

‘Hakkımda’ Sayfası Oluşturur:

Kendinizle ilgili bilgi olan bir sayfa ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve ziyaretçilerin orayı ziyaret etmesine sebep olacak buda size sayfa gösterim sayısı olarak dönecektir. Eğer bir hakkımda sayfası yoksa mutlaka oluşturun.

Popüler Yazılar bileşeni ekleyin:

Diğer bir akıllıca fikir sitenizdeki en iyi yazıları yan tarafta ziyaretçilere göstermek olacaktır. Bloğumda sizlerle paylaştığım ve en çok ilgi çeken yazılarımı yan taraftaki Çok okunanlar bölümünden görebilirsiniz.

Seçme Yazılar Galerisi:

Seçme yazılar galerisi bir diğer yazılarınızı ziyaretçilere gösterim yöntemidir. En iyi yazılarını sergilediğiniz bir Featured Content bölümü de sayfa gösterim sayısını artıracaktır.

Ziyaretçilerinizi yazılarınıza yorum yapmaya ikna edin:

Yazılar kadar yorumları da okumayı seven birçok insan var. Eğer ziyaretçilerinizi yazınıza yorum yapmayı ikna edebilirseniz insanlar yorumları okumaya gidecektir.

Aynı zamanda bloğunuza yorum yapanlar yorumuna için verilecek cevapları okumak için tekrar sitenizi ziyaret edecektir.

Tabi ki sizde sayfanızda yapılan yorumlara cevap vererek konuşmayı sürdürmelisiniz.

Yazınıza yapılan bir yoruma bir yoruma cevap verirseniz diğer ziyaretçilerinde dikkatini çekecek ve onlarda yazıya yorum yapmaya teşvik olacaktır. Yorum yapanlar yorumlarına gelecek cevapları okumak için sitenizi tekrar ziyaret edecektir. Buda sayfanızın gösterim sayısını artıracaktır. Bundan dolayı sayfa gösterimini artırmak için sayfa gösterim sayısını artırmak için rastgele ziyaretçilerinizi yorumculara dönüştürmek şarttır.

Dışarıya Giden Linkleri Kaldırın:

Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum Fakat dışarıya giden linkleri tamamen kaldıramıyorsanız da azaltmanız akıllıca olacaktır. İşte sebepleri;

İnsanlar sitenizden nasıl ayrılıyor?

  • Geri düğmesine basarak
  • Adres çubuğuna başka bir web sitesinin ismini yazarak
  • Tarayıcının arama kutusuna bir arama terimi yazarak
  • Tarayıcıyı kapatarak
  • Sayfanızdaki reklama veya affiliate  linke tıklarak
  • Sitenizdeki dış bağlantıya tıklayarak

İlk 4 madde için ne yazık ki yapabileceğiniz herhangi bir şey yok.kontrol edemezsiniz  Sadece son iki maddeyi kontrol edebiliriz  yani sitemizdeki reklamları ve dış bağlantıları azaltmak sayfa gösterim sayısını artırmak için ve hemen çıkma artırma oranını azaltmak için uygulayabileceğimiz bir yol.

Ana sayfanızda yazının özetini gösterin:

Bir çok ziyaretçi öncelikle bloğunuzun önce ilk sayfasını ziyaret eder. Eğer sitenizin ana sayfasında konunun sadece özetini gösterirseniz yazının tamamını okumak için devamını oku linkine tıklayacak olan ziyaretçiler sayfa gösterim sayısını artıracaktır.

Düzenli olarak bloğunuzu güncelleyiniz:

Bloğunuzu düzenli olarak güncellemek sitenize daha fazla ziyaretçi almayı sağlayacağı gibi sadık ziyaretçiler elde etmenizi de sağlayacaktır.  Ziyaretçilerin birden fazla sitenizi ziyaret etmeye sebep olacaktır. 3 aydır ben bu bloga her gün bir yazı, makale ekliyorum. Unutmayın blog yazma işi zordur. Ancak yazma işini sürekli ve düzenli olarak devam etmek çok daha zordur. Ancak başarılı olanlar ancak zoru başaranlardır.

Söz Sizde?

Sizde sayfa gösterin sayısını artırmak için fikirleriniz nelerdir? Hemen çıkma oranını nasıl düşürebilirsiniz? Düşüncelerinizi bekliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku