Kodlamaya Yardımcı Uygulamalar 1

0 1.052

Kodlama artık günümüzde herkesin öğrenmesi gereken bir kavram haline geldi. Özellikle küçük yaşta kodlamanın öğrenilmesi gerektiği hususunda birçok kaynaktan bilgi edinebilirsiniz. Bu yazı dizimizde kodlamayı öğreten benim de derslerimde öğrencilerimle birlikte kullandığımız kodlamaya yardımcı uygulama ve Web sitelerini topladım. Sizlerde kodlamaya başlamak için, çocuğunuzu veya öğrencileriniz kodlamaya yönlendirmek için bu rehberde yararlanabilirsiniz.

Bu ilk yazıda toxicode isimli firmanın geliştirdiği uygulamaları yazdım. Programlamaya yeni gelenleri tanıtmak ve hem çocuklar hemde yetişkinler için, programlama pratiklerini geliştirmek için eğlenceli araçlar tasarlamayı amaçlayan bu kurum içinde bir çok farklı uygulama ve yöntem barındırıyor.

KODLAMAYA YARDIMCI UYGULAMALAR 1

Silent Teacher

Silent Teacher

Silent Teacher Soru cevap yöntemiyle algoritmalara giriş yapan uygulamayı derslerde sınıfımızla birlikte mutlaka uyguluyoruz. Değişken tanımlamayı, karar yapılarını ve fonksiyonların ne olduklarını gösteren etkili bir uygulama. Toxicode isimli bir firma tarafından geliştirilmiş bu uygulamanın bulunduğu sitede benzer kodlama öğretici uygulamalarda mevcut.

Compute It!

Compute It! Rolleri değişip bilgisayar gibi düşünmeniz ve dikkatli bir şekilde talimatlara uymanız gerekiyor. Eğer/değilse (if/else) karar yapılarını ve döngü yapılarının mantığını kavratmaya yönelik bu uygulamada bilgisayarmış gibi davranarak uygulamanın size verdiği kodları siz uyguluyorsunuz. İlk adımları oldukça kolayken ilerleyen adımlarda zorlaşmaya başlıyor.

Little Dot Adventure

Kodlamaya Yardımcı Uygulamalar 1 1

Little Dot Adventure Aynı Compute It! gibi bir uygulama ancak daha zoru. Bu sefer kodlar farklı kağıtlar olarak veriliyor ve sırasını seçmeniz isteniyor. Yine döngüler ve temel algoritmalar konusunda yardımcı olacak bir uygulama.

Code n Slash

Hack and Slash stilinde yapılmış bu oyun; yeni başlayanlara programlamanın temellerini öğretmek için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda yaratıcılıklarını ifade etmek için bir oyun alanı sağlayacak girişimlere de yöneliktir.

Yazdığınız kod gerçek zamanlı olarak yürütülür, seviyeyi yeniden yüklemeden oyun üzerindeki etkisini görebilirsiniz.

Utopian Architect

Kodlamaya Yardımcı Uygulamalar 1 2

Utopian Architect, binalar ve manzaralar oluşturmak için çeşitli malzeme bloklarını (kum, tuğla, cam, ahşap …) hareket ettirip bırakabilen bir oluşturucu robotu programlayacağınız bir kod öğrenme aracıdır.
Minecraft oyununa benzer biçimde taş, tuğla gibi araçlarla kendi dünyanızı oluştururken programlama öğretmeyi amaçlayan bir uygulamadır.

Bunlardan başka yine toxiceo sitesinde programlamayı eğlenceli kılacak farklı araç ve uygulamalara rastlayabilirsiniz.

Sizlerde benzer programlama araçlarını bizimle yorum olarak paylaşırsanız seviniriz. Sitemizi takip ederek programlamaya faydalı araçlar yazı dizisinin devamına erişebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku