Kayapınar Belediyesi Ulusal Robot Yarışması başvuruları Başladı

0 369

Kayapınar Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kayapınar Belediyesi tarafından organize edilen Kayapınar Belediyesi Ulusal Robot Yarışması son başvuru tarihi 18 Nisan 2020. 7 farklı katogroriden oluşacak yarışamaya başvurularınızı http://kayapinar.meb.gov.tr/robotyarismasi/yarismabasvuru.html sayfasındaki başvuru formunu doldurarak yapabilirsiniz.

Robot Yarışması kategorileri :

Başvuru kayıt işlemleri 27 Ocak 2020 – 28 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

  1. Çizgi İzleyen Robot (OO ve Lise) (En fazla 3 öğrenci)
  2. Hızlı Çizgi İzleyen Robot (OO ve Lise) (En fazla 3 öğrenci)
  3. Robot Kol ve Görevleri Yarışması (OO) (En fazla 2 öğrenci)
  4. Temalı Robot Araba (OO) (En fazla 2 öğrenci)
  5. Labirenten Çıkma(Engelden Kaçma) (OO ve Lise) (En fazla 2 öğrenci)
  6. TinkerCad ile 3 Boyutlu Tasarım Yarışması(ilkokul ve 5. sınıflar) (En fazla 2 öğrenci)
  7. Serbest Proje Kategorisi(tüm kademelerdeki okullar)(En fazla 2 öğrenci)

Çizgi İzleyen : Bu kategoriye ortaokul ve lise seviyesinde öğrencileri başvurabilir. Bir okuldan en fazla 3 öğrenci bu kategoriden başvuru yapabilir. Çizgi izleyen robotlar beyaz zemin üzerindeki siyah çizgiyi ya da siyah zemin üzerindeki beyaz çizgiyi otonom takip etmek amacıyla tasarlanırlar. Endüstriyel alanda, sürekli bir yerden başka bir yere mal taşıma işlerinde bu otonom çizgi izleyen robotlar kullanılır. Yapılması gereken robotların takip edecekleri yolun çizgisinin zemine çizilmesidir.

Hızlı Çizgi İzleyen : Bu kategoriye ortaokul ve lise seviyesinde öğrencileri başvurabilir. Bir okuldan en fazla 3 öğrenci bu kategoriden başvuru yapabilir. Hızlı çizgi izleyen robot belirli bir yolu otonom olarak takip edebilen robottur. Bu yol siyah zemin üzerinde beyaz renkte ya da beyaz zemin üzerinde siyah renkte olabilir. Hızlı çizgi izleyen robotlarda önemli olan çizgiyi kaybetmemeyi sağlayacak düzgün kontrol ve hızdır.

Engelden Kaçan : Bu kategoriye ortaokul ve lise seviyesinde öğrencileri başvurabilir. Bir okuldan en fazla 2 öğrenci bu kategoriden başvuru yapabilir. Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları tasarımı tarafımızca yapılan labirenti en kısa sürede tamamlayacak bir otonom robot tasarlayıp yarışacaklardır.

Robot kol : Bu kategoriye sadece ortaokul seviyesinde öğrencileri başvurabilir. Bir okuldan en fazla 2 öğrenci bu kategoriden başvuru yapabilir. Bu yarışma kategorisinde öğrenciler mesleki bilgi, beceri, yetenek ve programlama bilgilerini kullanarak bir robot tasarlayıp çalışır hale getirirler. Öğrenciler belirli bir süre içerisinde kendilerinden istenen robotu tasarlayıp kodlamasını yaparlar.

Temalı Robot : Bu kategoriye sadece ortaokul seviyesinde öğrencileri başvurabilir. Bir okuldan en fazla 2 öğrenci bu kategoriden başvuru yapabilir. Bu yarışma kategorisinde öğrencilerin bilgi ve becerilerini kullanarak tasarladıkları kontrollü robotlarla verilen görevleri en hızlı şekilde tamamlamaktır.

Tinkercad : Bu kategoriye sadece ilkokul ve 5. sınıf seviyesinde öğrencileri başvurabilir. Bir okuldan en fazla 2 öğrenci bu kategoriden başvuru yapabilir. Bu yarışma kategorisinde amaç; öğrencilerin bilgi ve becerilerini, hayallerini girişimci bilimsel düşünceyle gerçeğe dönüştürerek bunları sunabileceği bir ortam oluşturmaktır. Öğrenciler belirli bir süre içerisinde kendilerinden istenen 3 boyutlu tasarımı bilgisayarda yapabileceklerdir. Tasarımlar gerçek hayattan objeler üzerinden yapılacaktır.

Serbest kategori : Bu yarışma kategorisinde amaç; öğrencilerin bilgi ve becerilerini, hayallerini girişimci bilimsel düşünceyle gerçeğe dönüştürerek bunları sunabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Önemli:Yarışmacı ekipler başvuru formlarını okul müdürlüğünce DYS ortamında(özel okullarda ıslak imza ile)imzalatıp, sonrasında yarışma takvimine göre PDF Formatında en fazla 2 MB olacak şekilde sisteme yüklemiş olmaları ve resmi mailleri ile yarışma eposta adresine(kayapinarrobotyarismasi@gmail.com) göndermeleri gerekmektedir. Başvuru formlarını belirtilen esaslar çerçevesinde göndermeyen okulların başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu tarihten sonra sistem yeni kayıtlara kapanacaktır. Düzenleme talep eden ekip, okuldan alacakları yeni başvuru formunu yarışma takvimine göre yarışma komitesine yarışma eposta adresi üzerinden ve telefonla bildirmelidir.

Sitemizi takip ederek diğer robot yarışmalarına ve robotik kodlamayla ilgili makaleleri takip edebilirsiniz. Teknofest ve Meb Robot yarışmalarıyla ilgili bilgilere de sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku