Google 25 Milyon Ücretsiz Dataset Search (Veri Kümesi Arama) yayınladı

0 436

Google hali hazırda internette herkese açık olarak var olan datasetleri (veri kümlerini) aramak için Google DataSet Search isimli bir araç yayınladı. İçerisinde 25 milyon civarında farklı dataset içeren bu araç çok yeni bir tarih 23 Ocak 2020 tarihinde kullanıma açıldı.

Data Set Search (Veri Kümesi Arama) aracı datasetleri lisanlarına göre (ücretli,ücretsiz) , güncelleme tarihine göre, datasetin biçimine göre (cvs veya resimli) gibi filtreler içermektedir. ayrıca dataset hakkında yazarın açıklamaları, alıntıları gibi bilgileri de içerir.

Dataset Search
Dataset Search

DataSet Search aracında hangi veri kümelerini bulabilirsiniz?

Google’a göre, veri kümelerinin çoğu “yer bilimleri, biyoloji ve tarım” ile ilgilidir. DataSetSearch aracı hakkında daha fazla bilgiyi Google Blogunda bulabilirsiniz. Özellikle üniversitelerde ve veri kümeleriyle çalışanlar için faydalı olacağını düşündüğüm bu arama aracı ile yığın verilerle çalışmalar yapabilirsiniz.

Veri Kümesi Araması’nda bulabileceğiniz veri kümesi sayısı artmaya devam eder. Sitenizde bir veri kümeniz varsa ve bunu açık bir standart olan schema.org’u kullanarak açıklıyorsanız, diğerleri bunu Dataset Search’te bulabilir. Bir veri kümesinin var olduğunu biliyorsanız, ancak Veri Kümesi Arama’da bulamazsanız, sağlayıcıdan schema.org açıklamalarını eklemesini isteyin, diğerlerinden de veri kümeleri hakkında bilgi edinebilir.

Sitemizi takip ederek daha fazla teknoloji haberi ve programlama makalesine ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku