Raspberry Pi 8 GB Ramli Yeni Modelini Tanıttı

0 490

Raspberry PI vakfı; Raspberry Pi’nin en güçlü sürümü olan Raspberry Pi4 için 8 GB rama sahip yeni bir sürümü tanıtıldı. Raspberry Pi 4 8 gigabytelık bu yeni modeli 75 dolara satışa sunuldu.

raspberry pi 4 8gb

8GB ile Raspberry Pi 4’ün mevcut RAM maksimum miktarı iki katına çıktı. RAM artışından yararlanmak için, normalde 32 bitlik sürüme ait işletim sistemininde 64 bitlik sürümünün beta versiyonu yayınlandı. Yeni tanıtılan model, yaklaşık 1 sene önce 2019 Haziran ayında piyasaya sürülen Raspberry Pi 4 ile aynı özelliklere  yani aynı ARM tabanlı CPU ve HDMI, USB 3 ve Ethernet bağlantı noktalarına sahip.

Raspberry Pi İlk kurulum En Kolay Yolu İsimli Rehberimizi Öneririrz

Raspberry Pi 4 sürümü geçen sene tanıtıldığından beri çok fazla ilgi gören bir kart olmuştur. Bu 1 yıllık süreçte yaklaşık 3 milyon adet satılan Raspberry Pi 2 GB versiyonunun fiyatı 45 dolardan 35 dolara düşürüldü.

64-bit ne olacak?

Varsayılan işletim sistemi imajı 32 bit LPAE çekirdeği ve 32 bit kullanıcı alanı kullanır. Bu, tek bir işlemin 3 GB’den fazla kullanamayacağı kısıtlamasına tabi olarak birden fazla işlemin 8 GB belleğin tümünü paylaşmasına izin verir. Çoğu kullanıcı için bu, özellikle Chromium’daki her sekmenin kendi işlemini aldığı için ciddi bir kısıtlama değildir. 32 bitlik bir kullanıcı alanına yapışmak, aynı görüntünün 2011 dönemindeki alfa kartından bugünün yeni 8GB’lık ürününe kadar her kartta çalışmasının avantajına sahiptir .

Ancak, 8GB’ın tamamını tek bir işlemin adres alanına eşlemek isteyen güçlü kullanıcıların 64 bit kullanıcı alanına ihtiyacı var. Ubuntu ve Gentoo dahil olmak üzere birçok seçenek var .

Dışarıda bırakmamak için, bugün kendi 64 bit işletim sistemi imajımızın erken bir beta sürümünü yayınladık. Bu, normal 32 bit görüntümüzde bulacağınız aynı uygulama kümesini ve aynı masaüstü ortamını içerir, ancak Debian arm64 bağlantı noktasına göre oluşturulmuştur.

raspberry pi 4 8gbArtan RAM miktarından tam olarak yararlanmak için, vakıf ayrıca Raspbian işletim sisteminin 64 bit sürümünü Raspberry Pi OS olarak yeniden adlandırılan erken beta sürümünde yayınlıyor. Linux tabanlı işletim sistemi şu anda 32-bit çekirdek kullanıyor, yani 8GB RAM kullanamıyor. Beta yazılımı çalıştırmak istemiyorsanız, Pi 4 için Ubuntu ve Gentoo gibi başka 64 bit işletim sistemleri de mevcuttur .

Yeni 8GB modelinin yanı sıra Raspberry Pi 4, 55GB ve 35 $ karşılığında 4GB ve 2GB RAM ile sunuluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku