Google Mediapipe ML Kütüphanesi İle Gerçek Zamanlı İris Takip ve Derinlik Algılaması

0 755

Google mühendisleri Mediapipe ismindeki gerçek zamanlı göz, iris takibi yapabilen ve derinlik algılayabilen açık kaynak kodlu bir makine öğrenme kütüphanesi yayınladılar. Özel bir cihaz veya donanım kullanmadan iris takibi ve derinlil algılaması yapabilen kütüphane bir çok uygulamanın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Fotoğrafları etkileyici yapmak için kullanılan bazı özellikler (portre modu, ışıltı ekleme vb.), artırılmış gerçeklik özellikleri gibi gerçek dünyada çok kullandığımız özellikler irisi izleyerek gözün konumunu takip etmeye dayanır. Google mühendisleri geliştirdikleri Mediapipe kütüphanesiyle doğru iris takibi sağlandığında, özel bir derinlik sensörü kullanmadan kameradan kullanıcıya metrik mesafeyi belirlemenin mümkün olduğunu gösteriyorlar. Bu da, hesaplamalı fotoğrafçılıktan, uygun boyutlu gözlük ve şapkaların sanal denemesinden izleyicinin mesafesine bağlı olarak yazı tipi boyutunu benimseyen kullanılabilirlik geliştirmelerine kadar çeşitli kullanım durumlarını iyileştirebilir.

MediaPipe Iris, hassas iris tahmini için bir makine öğrenimi çözümüdür; iris, göz bebeği ve göz hatlarını içeren yer işaretlerini tek bir RGB kamera kullanarak, özel bir donanıma ihtiyaç duymadan gerçek zamanlı olarak takip edebilir. İris yer işaretlerinin kullanılmasıyla, çözüm aynı zamanda konu ile kamera arasındaki metrik mesafeyi% 10’dan daha az göreceli hata ile belirleyebilir. İris izlemenin, insanların baktığı yeri anlamadığını veya herhangi bir kimlik tanıma sağlamadığını unutmayın. MediaPipe çerçevesinin çapraz platform özelliği sayesinde, MediaPipe Iris çoğu modern cep telefonunda , masaüstü / dizüstü bilgisayarda ve hatta web’de çalışabilir

İris izleme, sınırlı bilgi işlem kaynakları, değişken ışık koşulları ve saç veya gözlerini kısan insanlar gibi tıkanıklıkların varlığı nedeniyle mobil cihazlarda çözülmesi zor bir görevdir. Çoğunlukla, çözümün uygulanabileceği cihazların aralığını sınırlayan sofistike özel donanım kullanılır.

Google Mediapipe ML Kütüphanesi İle Gerçek Zamanlı İris Takip ve Derinlik Algılaması 1

Sanal avatar uygulaması Mediapipe ile daha iyi çalışıyor.

Mediapipe ile gerçek zamanlı göz rengi değiştirme uygulaması.

Google Mediapipe ML Kütüphanesi İle Gerçek Zamanlı İris Takip ve Derinlik Algılaması 2

İleri görüşlü kişiler için kullanılabilirlik prototipi: Gözlemlenen yazı tipi boyutu, cihazdan kullanıcıya olan uzaklıktan bağımsız olarak sabit kalır.

Sol: MediaPipe Iris, derinlik sensörü kullanılmadan tek başına iris izlemeden bir Pixel 2’de cm cinsinden metrik mesafeyi tahmin ediyor.

Sağ: Yer-gerçeği derinliği.

Yöntemin doğruluğunu ölçmek için, 200’den fazla katılımcıda öne bakan, senkronize edilmiş video ve derinlik görüntüleri toplayarak bir iPhone 11’deki derinlik sensörüyle karşılaştırdık. Bir lazer mesafe ölçüm cihazı kullanarak iPhone 11 derinlik sensörünün hatasını 2 metreye kadar olan mesafeler için <% 2 olarak doğruladık. Değerlendirmemiz, iris boyutunu kullanarak derinlik tahmini için yaklaşımımızın ortalama bağıl hatanın% 4,3 ve standart sapmanın% 2,4 olduğunu göstermektedir. Yaklaşımımızı gözlüklü ve gözlüksüz katılımcılar üzerinde test ettik (katılımcılardaki kontakt lensleri hesaba katmadan) ve gözlüklerin ortalama bağıl hatayı% 4.8’e (standart sapma% 3.1) biraz artırdığını bulduk. Bu yaklaşımı herhangi bir göz hastalığı ( arcus senilis veya pannus gibi) olan katılımcılar üzerinde test etmedik.). MediaPipe Iris’in özel bir donanım gerektirmediği düşünüldüğünde, bu sonuçlar, çok çeşitli maliyet noktalarına sahip cihazlarda tek bir görüntüden metrik derinlik elde etmenin mümkün olabileceğini göstermektedir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için alttaki linkleri izleyebilirsiniz.

Google Ai Blog https://ai.googleblog.com/2020/08/mediapipe-iris-real-time-iris-tracking.html

Mediapipe Ana Sayfası https://google.github.io/mediapipe/

Mediapipe Iris  https://google.github.io/mediapipe/solutions/iris.html

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku