Microsoft Açık Kaynaklı Windows Paket Yönetici Sistemini Yayınladı

0 416

Microsoft , sanal Build 2020 konferansı sırasında bugün Windows Paket Yöneticisi‘nin bir önizlemesini yayınladı . Windows paket yöneticisi ile 7-Zip, KeePass, Arduino IDE veya Discord gibi birinci taraf ve üçüncü taraf programları yüklemek için kullanabilir.

Paket Yöneticisi Nedir?

Paket yöneticisi, zamandan ve hayal kırıklığından tasarruf etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Temel olarak, makinenize yazılım alma işlemini otomatikleştirmenize yardımcı olan bir dizi yazılım aracıdır. Hangi uygulamaların yüklenmesini istediğinizi siz belirlersiniz ve en son sürümü (veya tam olarak belirttiğiniz sürümü) bulma ve makinenize yükleme işini yapar.

Uzun yıllardır farklı isimler altında Linux tabanlı işletim sistemlerinde mevcut olan bu paket yöneticisi sistemler ile programı internetten indirip yükleme işlemini kolaylaştırmayı amaçlamaktadırlar.

Linux sistemlerindeki paket yöneticilerine benzer şekilde paket yöneticisi, kullanıcıların Windows işletim sistemi için programları ve paketleri aramalarını, indirmelerini, yüklemelerini ve yüklemelerini kaldırmasını sağlar. Temel amacı, yazılımın Windows’a yüklenmesini, güncellenmesini ve yapılandırılmasını otomatikleştirmektir.

Windows Paket Yöneticisi

Windows Paket Yöneticisi, Linux’taki paket yöneticilerine veya Chocolatey gibi üçüncü taraf Windows programlarına benzer şekilde çalışır . Microsoft bunu açık kaynak olarak yayınlamaya karar verdi; ilgilenen kullanıcılar, Paket Yöneticisi’nin önizleme sürümünün dokümantasyonu ve indirilmesi için GitHub deposuna bakabilirler.

Windows Paket Yöneticisi Nasıl Yüklenir?

Paket yöneticisi en az Windows 10 sürüm 1709 gerektirir ve Microsoft Mağazası’ndan (şimdilik bir Windows 10 Insider derlemesi ve davet e-postası göndermesi gerekir) veya GitHub’dan manuel olarak yüklenebilir.

Yüklendikten sonra, kullanmaya başlamak için bir Windows Terminali, PowerShell veya Komut İstemi örneği açın. Komut “winget”‘tir ve ilk önce kullanılabilir komutları görüntülemek ve yardım etmek için herhangi bir parametre olmadan çalıştırmak isteyebilirsiniz.

windows paket yöneticisi

Windows Paket Yöneticisi Komutları

Paket Yöneticiyi kontrol etmek için mevcut olan ana komutlar:

  • winget install // bir program yüklemek için.
  • winget show // belirtilen uygulama hakkında bilgi görüntüler.
  • winget source // kaynakları yönetmek için.
  • winget search // tüm programları veya belirli programları listelemek için.
  • winget hash // to hash yükleyici dosyaları.
  • winget validate //Manifet dosyalarını doğrulamak için .

Windows konsolda yazacağınız winget search komutu ile Windows Paket Yöneticisi’nin şu anda desteklediği programların listesini görüntüleyebilirsiniz. Popüler programların yanı sıra geliştirici araçlarının iyi bir seçimi şu anda desteklenmektedir. Vim, Whatsapp, GIMP, VLC, Steam veya Sublime Text gibi programlar Paket Yöneticisi kullanılarak kurulabilir.

Kaldırma işlevinin şu anda desteklenmediğini lütfen unutmayın. Microsoft, bu özelliğin yanı sıra liste ve güncelleme işlevlerini de programa entegre etmeyi planlıyor.

Winget install “program name” komutu seçilen paketi indirir ve yükleyicisini çalıştırır. Programlar, Microsoft’un sahip olduğu bir depodan değil, üçüncü taraf sitelerden (geliştirici sitesi) indirilmiş gibi görünüyor.

Dosya konumu winget tarafından görüntülenir. Paket yöneticisi şu anda exe, msi ve msix yükleyicilerini desteklemektedir.

Winget, yükseltilmiş haklar olmadan çalıştırılabilir. Bazı programların yüklenmesi için yükseltme gerekebilir ve gerekirse bilgi istemleri görüntülenecektir.

Winget show “paket adı” program hakkında bilgi görüntüler; bu, ana sayfaya ve lisansa, indirme URL’sine, SHA256 karmasına ve yükleyici türüne bağlantılar içerebilir.

Yazılım şirketleri ve geliştiricileri, programlarını dahil edilmeleri için Windows Paket Yöneticisi’ne gönderip gönderemeyeceklerini merak edebilirler. Microsoft, Google Dokümanlar web sitesindeki işlem hakkında bilgi sahibidir . Temel olarak, geliştiricilerin yapması gereken, manifest’i GitHub’daki Windows Paket Yöneticisi deposuna göndermeden önce uygulama hakkında bilgi sağlayan bir paket bildirimi oluşturmaktır.

Komut dosyası oluşturma desteklenir; yöneticiler aynı anda birden fazla uygulama yüklemek için toplu iş veya powershell komut dosyaları oluşturabilir, ör.

@echo off
Echo Install Powertoys and Terminal
REM Powertoys
winget install Microsoft.Powertoys
if %ERRORLEVEL% EQU 0 Echo Powertoys installed successfully.
REM Terminal
winget install Microsoft.WindowsTerminal
if %ERRORLEVEL% EQU 0 Echo Terminal installed successfully. %ERRORLEVEL%

Winstall Uygulaması

Winstall, Windows Paket Yöneticisi (winget) için bir (web) Görsel Arayüz Uygulamasıdır. 

Winget, Windows 10 sürüm 1709 veya üzeri cihazlarda indirilebilir ve çalıştırılabilir. Yazılımın toplu kurulumu komut dosyalarının kullanılmasını gerektirirken, tek uygulamaların yüklenmesi çok basittir.

Winstall , toplu yüklemeleri kolaylaştıran ücretsiz bir web hizmetidir. Microsoft’un Windows Paket Yöneticisi için tasarlanmıştır ve Ninite’e benzer şekilde çalışır . Temel olarak, hedef sistemlere tek bir işlemle yüklemek istediğiniz uygulamaları seçmenize izin verir.

Web hizmeti, en son uygulama verilerini almak için siteye her bağlandığınızda Microsoft’un resmi deposunu sorgular. Veriler, Windows Paket Yöneticisi tarafından desteklenen uygulamaların listesini içerir.

Winstall, yalnızca GitHub API sınırlarına çarpmamak için uygulamaları seçerseniz meta verileri alır. Bir programın sürümü veya arayüzdeki açıklaması gibi bilgileri görüntüler. Yükleyiciyi indirme veya geliştirici web sitesini açma seçenekleri sunulur.

Sitenin komut dosyasının yürütüldüğü sistemde bir kerede bunları indirmek için bir komut dosyası oluşturmasını sağlamak için desteklenen uygulamalar listesinden birden fazla uygulama seçebilirsiniz.

Komut dosyası, komut istemi toplu komut dosyası ve PowerShell komut dosyası olarak sağlanır. Komut dosyasını sisteme indirebilir veya bu şekilde tercih ederseniz Pano’ya kopyalayabilirsiniz. Geriye kalan tek şey komut dosyasını çalıştırmak için bir Windows Terminal uygulamasına yapıştırmaktır. Komut dosyasını indirdiğinizde dahil edilmediğinden, önce Microsoft’tan winget’i indirmeniz gerektiğini unutmayın.

Winstall, hızlı bir şekilde yükleme komut dosyaları oluşturmak için kullanışlı bir web hizmetidir. Yalnızca bunu yapabileceğinizi unutmayın, kaldırma komut dosyaları şu anda sağlanmamıştır. Web hizmeti, popüler bir Twitter arayüzü olan Tweeten App geliştiricisi tarafından geliştirilmiştir .

Kapanış Kelimeleri

Windows Paket Yöneticisi, Windows sistem yöneticilerinin ve ev kullanıcılarının cephaneliğinde önemli bir araç olabilir. Windows’a yerel olarak entegre edilip edilmeyeceği ve nasıl entegre edileceği, paketlerin kullanılabilirliği ve işlevsellik gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

 

Kaynak Microsoft Blog ghacks.net
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku