Gez Gör Türkiye Örnek TUBİTAK 2204-A Projesi

0 3.920

Coğrafya alanında hazırladığımız Algoritma ve mantıksal Tasarım tematik alanındaki TUBİTAK 2204-A ve TUBİTAK 2204-B örnek proje raporunun tamamını sizlerle paylaşıyoruz.  Paylaştığımız diğer örnek projelerin tamamını görmek isterseniz Örnek TUBİTAK Projeleri isimli konumuzda ziyaret edebilirsiniz.

Proje raporunu PDF olarak buradan- Gez Gör Türkiye  – indirebilirsiniz.

Proje Ana Alanı            : COĞRAFYA

Proje Tematik Alanı     :Algoritma/Mantıksal Tasarım

Proje Adı (Başlığı)        :Gez Gör Türkiye

Özet

Projemiz özet olarak insanlara Türkiye’nin doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini il il tanıtmak için yapıldı. Uygulamaya giriş yapınca herkesin anlayabileceği anlaşılır bir arayüz karşılıyor. Oradan bilgi almak istediğiniz ili seçiyorsunuz ve il hakkında doğru ve önemli bilgileri alıyorsunuz. İsterseniz il bilgisi menüsünden yemek ve gezilecek yerler hakkında bilgi alabilirsiniz ve oralı gibi orayı bilirsiniz. Ülkemizin güzelliklerinin anlatmak için günümüzde en çok kullanılan teknoloji olan cep telefonları için ülkemizin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerinin yer aldığı bir mobil uygulama geliştirdik. Bu yolla daha çok insanın ülkemizi hakkında bilgi sahibi olması sağlandı.

Projemizin amacı ülkemizin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini insanlara tanıtmak ve unutulmamalarını sağlamak için bir cep telefonu uygulaması geliştirmektir. Uygulamamız sayesinde ülkemizin tüm şehirlerine ait güzellikleri tanıtmayı amaçlamaktayız.

Bunun için en uygun yer olarak App inventor mobile uygulama geliştirme platformunu seçtik. App Inventor, Massachusetts Institute of Technology(MIT) tarafından geliştirilen, programlama konusunda tecrübesiz olmayan kimselerin kullanması için yapılmış olan ve Android uygulaması geliştirmesine olanak sağlayan bir uygulama geliştirme platformudur.

Ülkemizin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerinin gençlere tanıtılması için, geliştirdiğimiz cep telefonu uygulaması kolay kullanıma, basit bir arayüzü ve dolu dolu içeriklere sahiptir.

 

Anahtar kelimeler: Şehir Bilgisi, Türkiye, İller, Yöresel Yemekler, Turistik yerler, Mobil Uygulama, kodlama,

Amaç

Hedefimiz insanlara faydalı olmaktır. Bu uygulama ile insanlar Türkiye hakkında yeni bilgiler edinebilecek ve Türk kültürü hakkındaki bilgilerini tekrar edebilecek.

Günümüzde gelişen teknoloji ile ülkemizin değerlerini tanıtmak için farklı yöntem ve yollar arasında en etkili yöntem olan cep telefonu uygulaması geliştirmeyi amaçladık.

Projemizin amacı ülkemizin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini insanlara tanıtmak ve unutulmamalarını sağlamak için bir cep telefonu uygulaması geliştirmektir. Uygulamamız sayesinde ülkemizin tüm şehirlerine ait güzellikleri tanıtmayı amaçlamaktayız.

Bunun için en uygun yer olarak App inventor mocbiile uygulama geliştirme platformunu seçtik. App Inventor, Massachusetts Institute of Technology(MIT) tarafından geliştirilen, programlama konusunda tecrübesiz olmayan kimselerin kullanması için yapılmış olan ve Android uygulaması geliştirmesine olanak sağlayan bir uygulama geliştirme platformudur.

Ülkemizin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerinin gençlere tanıtılması için, geliştirdiğimiz cep telefonu uygulaması kolay kullanıma, basit bir arayüzü ve dolu dolu içeriklere sahiptir.

 

Giriş

Günümüzde teknoloji çok gelişti. Her bireyde cep telefonu bulunur hale geldi. Bizde Ülkemizi tanıtmak için cep telefonlarına göre mobil bir uygulama geliştirmeyi düşündük. Bunun için araştırmalar yaptık. Bunun için en uygun yer olarak App Inventor mobil uygulama geliştirme platformunu seçtik. App Inventor, Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen, programlama konusunda tecrübesiz olmayan kimselerin kullanması için yapılmış olan ve Android uygulaması geliştirmesine olanak sağlayan bir uygulama geliştirme platformudur. (KAYNAK 1)

Ülkemizin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerinin gençlere tanıtılması için, Z kuşağı diye adlandırılan ve mobil teknolojileriyle sürekli iç içe olan kuşağa en kolay erişebileceğimiz yer olan mobil uygulama geliştirmeyi amaçladık.

Geliştirdiğimiz telefon uygulaması ile il il tüm Türkiye’nin kültürünü tanıtacak. Yemekler ve turistik yerler hakkında bilgi verilecek. Yeni bilgiler öğrenilmesi ve bilgilerin tazelenmesini sağlayacak. Uygulamamız basit bir arayüz ile her yaşa hitap ediyor ve doğru önemli bilgileri iletiyor.

 

Yöntem

Ülkemizi tanıtmak için başladığımız projeyi bir mobil uygulama yazarak geliştirmeyi düşündük. Bunun için mobil uygulama geliştirme platformlarını araştırdık. Hem kullanımı kolay hem de görsel olarak göze hoş gelen mobil uygulama geliştirmek için gerekli bilgileri topladık. Uygulamanın nasıl olacağı ve hangi bilgileri içereceğini belirledik. Uygulamanın içereceği bilgileri ve fotoğrafları topladık. Ülkemizin doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini en iyi şekilde tanıtmak ve unutulmamasını sağlamak amacıyla bir program geliştirmeye başladık.

Araştırma kısmında bir adet arşiv oluşturduk.   Arşive bilgileri depoladık. Mit App Inventor üzerinden uygulamayı tasarlamak için bilgi edindik. Uygulama arayüzünü tasarladık. Bilgileri yeni kaynaklardan kontrol ettik. Ve uygulamaya arşivimizdeki bilgileri ekledik. Sonra danışman öğretmenimizden rapor için destek aldık.

Android Nedir?

Android; mobil cihazlar yani tablet bilgisayar ve akıllı cep telefonları için Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanan Linux işletim sistemi tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Android işletim sistemi tarafından desteklenen uygulama uzantısı .apk’dir. Android, açık kaynak kodlu olması nedeni ile aygıtların işlevselliğini arttırmak adına uygulamalar yazan ve geliştiren çok geniş bir geliştirici ekibe sahiptir. Android işletim sistemli cihazlarda kullanılmak üzere 400.000’den fazla uygulama vardır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Android işletim sistemli aygıtlarda kullanılan bu uygulamalar farklı internet siteleri üstünden indirilebilen de en çok Google tarafından işletilen Google Play Android Market kullanılır.

Geliştiriciler, ilk olarak cihazı, Google’ın java kütüphanesi aracılığı ile kontrol ederek java dilinde yazmışlardır. Open Handset Allience, 2007 yılında Android’i kurduğunu kamuoyuna açıklamış ve bunun ardından 34 tane donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişmesi adına faydalı olduğuna karar vermişlerdir.

2008 yılında Android işletim sistemi piyasaya sürüldüğünde Apache free-software ve açık kaynak kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir. Android, Linux Kernel üstüne inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Bu sistemde ara katman yazılımı ve kütüphaneler vardır. API C diliyle yazılan Android’in, uygulama yazılımları ise apache harmony üzerine kurulu java uyumlu kütüphaneleri içeren uygulama temeli üstünde çalışır. Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli dalvik sanal makinesini kullanır ve cihazların işlevselliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan çok geniş bir programcı ekibine sahiptir. (Kaynak 2)

 

Appİnventor nedir?

App Inventor, Massachusetts Institute of Technology(MIT) tarafından geliştirilen, programlama konusunda tecrübesiz olmayan kimselerin kullanması için yapılmış olan ve Android uygulaması geliştirmesine olanak sağlayan bir uygulama geliştirme platformudur. En önemli özelliği drag and drop yani sürükle ve bırak şeklinde programlanabilmesidir. Sürükle ve bırak yöntemi ile programlanmasından dolayı küçük yaştaki çocuklar tarafından da kullanılabilmektedir. (Kaynak 3)

 

Uygulamamızın yapım Aşamasından Ekran Görüntüleri

Gez Gör Türkiye TUBİTAK PROJESİ

Ekran Görüntüsü 1 : Tasarım aşamasındaki projemizin görüntüsü

Gez gör Türkiye

Ekran Görüntüsü 2: App inventor sayfasında yer alan kodların görüntüsü.

Gez Gör Türkiye

Ekran Görüntüsü 3: Uygulamanın giriş ekranından fotoğraf

Gez Gör Türkiye

Ekran Görüntüsü 4: İl Listesi

Gez Gör Türkiye

Ekran Görüntüsü 5: Örnek bir il bilgi sayfası

 Proje İş-Zaman Çizelgesi

AYLAR
İşin Tanımı Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak
Literatür Taraması X X X              
Programın Kodlanması     X X X X        
Programın Test Edilmesi ve hataların giderilmesi           X X X    
Proje Raporu Yazımı                 X X

 

 

Bulgular

Uygulama hatasız bir şekilde çalışır durumda ve faydalı olacağına inanıyoruz.

 

Sonuç ve Tartışma

Uygulama yapıldı bilgiler eklendi çevredeki kişilere tanıtıldı faydalı oldu.

Günümüzde en çok kullanılan teknoloji olan cep telefonları için ülkemizin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerinin yer aldığı bir mobil uygulama geliştirdik. Bu yolla daha çok insanın ülkemizi hakkında bilgi sahibi olması sağlandı. Teknoloji kullanılarak ülke tanıtımı ve ülkemizin kültürel, doğal ve tarihi güzelliklerinin kaybolmamasının sağlanması ve bilinirliklerinin artırılması, hangi ilde hangi yemek yenir, nerede hangi doğal güzellik bulunur gibi bilgilerin arşivlenerek tek bir platform altına toplanması sağlandı.

 

Öneriler

Uygulamaya kullanıcı gözünden bakın sizce faydalımı ve kullanır mıydınız? Bu iki soruya evet yanıtını verebilmelisiniz.

Bu proje kültür bakanlığı tarafından yayınlanabilir.

Kültürel, tarihi ve coğrafi güzelliklere ait videolar eklenebilir.

 

Kaynaklar

Kaynak 1 : https://blog.bilisimegitim.com/android-nedir-nerelerde-kullanilir/ (Erişim Tarihi 11.01.2020)

 

Kaynak 2 : https://maker.robotistan.com/app-inventor-dersleri-1-tanitim-ilk-uygulama/ (Erişim Tarihi 11.01.2020)

 

Kaynak 3 : https://www.burayabakiniz.com/android-nedir/(Erişim Tarihi 11.01.2020)

 

TUBİTAK 2204-A Liseler Arası Proje Yarışması Örnek Proje raporu dosyasını buradan indirebilirsiniz. Gez Gör Türkiye.

Sitemizde bulunan birçok  TUBİTAK örnek proje raporuna erişebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku