Gerçek Dünyada En İyi 10 Python Kullanımı

3 1.106

1991 yılında ilk defa  Guido Van Rossum tarafından geliştirilen Python, o günden beri sürekli gelişim gösterdi ve yeni teknolojilere uyarlandı. Günümüzde en popüler programlama dillerinin başında gelen Python programlama dili olan Python ile çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Python’un bu farklıı lanalarda kullanılması ve popülerliği, sözdizimiinin basitliğine, ölçeklenebilir olmasına, açık kaynaklı, nesne yönelimli ve öğrenmesi kolay bir programlama dili olmasına bağlanabilir.

Python’un gerçek dünyadaki kullanımlarına göz atalım.

10 Python Kullanımı

1. Web Geliştirme

Web geliştirme için popüler programlama dili olarak bilinen Python, içinde oynayacağı önemli bir role sahiptir. Python, Pyramid, Django ve Flask gibi birden çok web geliştirme kütüphanesi (framework) ile birlikte gelir Bu çerçeveler, kolay protokol entegrasyonuna izin veren ve geliştirme süresinde bir azalmaya yol açan standart kütüphanelerle doludur .

2. Veri Bilimi

Veri biliminin piyasadaki en çok talep gören becerilerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. BT, üretim veya e-ticaret olsun, veri bilimini bilmek aranan bir beceridir. Python burada devreye girer. Pandas, TensorFlow, NumPy, vb . Gibi çoklu kütüphaneleri verilerden değerli bilgilerin çıkarılmasına yardımcı olur. Matplotib ve Seaborn gibi kitaplıklar ayrıca bir veri bilimi uzmanının grafikler ve çizelgeler aracılığıyla veri görselleştirmeye odaklanmasına olanak tanır . Python’un herhangi bir veri bilimi uzmanının bilmesi gereken ilk şey olduğunu söylemek abartı olmaz.

3. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Python’un en önemli kullanımlarından biri AI’dır. Bunun nedeni, Python’un makine öğrenimi modelleri oluşturmak için gereken hesaplamaları gerçekleştirme kapasitesine sahip kararlı bir dil olmasıdır Keras, Pandas, NumPy ve diğerleri gibi kütüphaneleri makine öğrenimi uygulamaları için uygundur. Ayrıca, gelişmiş bilgi işlem, görüntü tanıma, veri işleme ve daha fazlası gibi çoklu AI çözümlerinde kullanılır .

4. Kurumsal Uygulamalar

Kurumsal uygulamalar, bireysel kullanıcılar yerine bir kuruluşun ihtiyaçlarına hizmet etmek için kullanılır. Python’un kurumsal uygulamalar oluşturmada kullanımı, aynı anda birden fazla veritabanı isteğini karşılayabilen sağlam bir dil olduğu için yapılır . Python kullanımı bir kuruluştan diğerine değişse de okunabilirliği, işlevselliği ve ölçeklenebilirliği gibi temel işlevleri aynı kalır. Kurumsal uygulamalar, Python’un en dikkate değer kullanımlarından biridir. Tryton ve Odoo , bu tür kurumsal uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olan platformlardır.

5. Eğitim Sektörü

Python’un diğer önemli kullanımlarından biri de çevrimiçi kurslar ve eğitim programları geliştirmede görülür. Sözdizimi İngilizce ile eşleştiği için yeni başlayanlar için öğrenmesi kolay bir programlama dilidir Acemi, standart bir kitaplık ve dili anlamak için çeşitli kaynaklar sunar, böylece öğrenme eğrisini kolaylaştırır. Bu, Python’un hem temel hem de ileri düzeylerde eğitim programının geliştirilmesi için yeni başlayanlar için tercih edilen programlama dili olmasının birçok nedeninden biridir .

6. Web Scraping (Web Kazıma) Uygulamaları

Kârlı kararlar almak için müşteri bilgilerinin çıkarılması için şirketler tarafından büyük miktarda verinin kazınması anlamına gelir. PythonRequest, Selenium, MechanicalSoup gibi araçlar, web kazıma uygulamaları oluşturmak için Python programlamasında kullanılır. Python’un büyük miktarda veriyi işleyebilen yazılım geliştirme yeteneği sayesinde, bu dil web kazıma uygulamaları yapımında açık bir şekilde kazanmaktadır.

7. Oyun Geliştirme

Bu, Python’un ilk 10 kullanımında yer almalıydı. Ve neden olmasın? Python, oyun endüstrisine muazzam bir şekilde katkıda bulunma kapasitesini defalarca gösterdi. Battlefield 2’yi hatırlayın ; 2000’lerin başında en popüler oyunlardan biri? Python programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Oyun geliştirmede kullanılan en iyi Python çerçevelerinden bazıları Pygame, PyKyra, Pyglet, PyOpenGL, Kivy, Panda3D, Cocos2D ve daha fazlasını içerir!

8. Yazılım Geliştirme

Python’un en önemli kullanımlarından biri, yazılım geliştiriciler tarafından kullanılmasıdır. Python , karmaşık uygulamalar için yazılım geliştirme sürecini basitleştirir. Bu kullanılan yapı denetimi ve testlere bir destek programlama dili olarak, proje yönetimi için.

9. Masaüstü GUI

Python’un en yaygın kullanımlarından biri bir masaüstü GUI geliştirmektir. Python’un basit, kararlı, öğrenmesi kolay, açık kaynaklı ve platformdan bağımsız bir programlama dili olduğunu biliyoruz Bu faktörler, masaüstü GUI geliştirmek için kullanılma lehine çalışır. PyQt, PyGUI ve WxPython gibi araç takımları, yüksek kaliteli GUI’leri verimli bir şekilde oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

10. İşletim Sistemleri

Python güçlü bir programlama dilidir ve C de öyledir. Bu ikisi bir araya getirildiğinde birçok işletim sistemi geliştirilir. Python’un işletim sistemleri oluşturmada kullanımı Ubuntu’nun Ubiquity’si ve Red Hat’ın Anaconda’sı ve Fedora ile hayat buldu Python ile yapılan işletim sistemi bugün milyarlarca bilgisayarı çalıştırıyor.

Özet

Şimdiye kadar bildiğiniz gibi, gerçek dünyada Python’un ilk 10 kullanımı ve en çok yönlü programlama dillerinden biri olduğu gerçeği. Yukarıda okuduğunuz gibi, Python kullanımı veri bilimi ve yapay zeka alanında enden en çok kullanılan programlama dili olduğunu kanıtlıyor.

Sitemizde Python, yapay zeka ve veri bilimi ile ilgili bir çok makale ve dersi bulabilirsiniz. yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak : https://www.mygreatlearning.com/blog/top-uses-of-python-in-real-world-with-examples/

3 Yorumlar
 1. Hakan Müştak diyor

  Güzel bir özet, elinize sağlık

 2. hüseyin özer diyor

  Merhaba hocam. bende bilişim teknolojileri öğretmeniyim. siteni inceledim. hayran kaldım desem yeridir.
  Okulum için optik form kağıdını doldurma programı yapmak istiyorum. Öğrenciler bazen saçma sapan isim yazıp kodluyor forma. bunun yerine öğrencilerin ismini forma yazdırıp isimlerini siyah daire ile yazıcıdan yazdırmak istiyorum. Ama hangi modülünü kullanacağımı bilemedim. python da daha yeni sayılırım. bu konuda bana bilgi verir misiniz?

  1. Halil İbrahim K. diyor

   Python ile excel formlarını doldurabilirsiniz. Veya sizin formlarını hangi formatta ise ona göre yapabilirsiniz. Hazır form kullanıyorsanız excel de bir şablon oluşturup python ile otomatik doldurulup çıktı alınması sağlanabilir. https://stackabuse.com/reading-and-writing-excel-files-in-python-with-the-pandas-library/ buradaki kütüphane işinizi görecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku