2019’un En Çok Kullanılan 10 Programlama Dili

0 835

IEEE Spectrum geçen yıl olduğu gibi bu 2019 yılının sonunda da 2019’da en iyi 10 programlama dilini belirledi ve yayınladı. Bu listeyi programlama dillerinin etkileşimlerine göre belirliyorlar.

Geçen yıllara göre programlama dillerini sıralamada kullandıkları metriklerde büyük değişiklik yaptılar. Yani en iyi programlama dillerini belirlerken kullandıkları kriterleri değiştirdiler. Ancak temel fikir ve metodoloji aynı kaldı. IEEE Spectrum programlama dillerini en iyisini belirlerken birden fazla kaynaktan verileri birleştirerek bir liste oluşturmaktadır.

Şimdi 2019’un en iyi 10 programlama dilinin neler olduğuna bir göz atalım .

En İyi Programlama Dilleri

2019'un En Çok Kullanılan 10 Programlama Dili

Şimdi bunu Temmuz 2018’de IEEE Spectrum tarafından yayınlanan 2018’in en iyi 10 programlama dili ile karşılaştıralım .

Python’un zirvede yerini korumaya devam ettiği görülüyor. C ++ ve R’nin her ikisi de çekişme kazandı, ki bu da çoğunlukla Veri Bilimi’nin popülaritesinden kaynaklandığına inanıyorum. Ayrıca, artık güvenli bir şekilde PHP’nin öldüğü söylenebilir, resmi olarak değil. MatLab ve Swift en yeni katılımcılar. Golang (veya Go, halkın bildiği gibi) bir iz bıraktı .

2018 yılına göre Swift dilinin ilk ona girdiğini ve yükselişte olduğunu görebilirsiniz. Buda mobil trendin mobil uygulama geliştirmeye doğru olduğunu çıkartabiliriz.

Sizce Python önümüzdeki birkaç yıl içinde konumunu koruyabilecek mi? Yorumlara sizler de fikrinizi belirtin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku