JN7.net

Yazdığınız Kodları “Türkiye” Testinden Geçirin!

Yazılım üreticiler geliştirdikleri yazılımları evrenselleştirirken en çok problem oluşturan ülkenin Türkiye olduğunu biliyor muydunuz? Yazılım veya web sitesi sahiplerinden bazıları geri dönüş aldıkları problemlerin büyük bir kısmının Türkiye kaynaklı Türkçe kullanılan sistemlerde ve tarayıcılardan geldiğini görmüş. Bunun üzerine kimisi tamamen arayüzü değiştirerek gibiside bu hatalara gözünü kapayarak işine devam etmiş.

Bu Türkiye kaynaklı hataların temel 3 sebebi var.

Sebeplerden ilki ABD’de kullanılan3/14/2008 şeklindeki “Bugün” formatının Türkiye’deki hali 21.03.2008 şeklinde olması.

İkincisi ise sayıların yazılış biçimindeki farklılık. ABD de sayılar 35,653 şeklinde 3 lü rakam gruplarının arasına virgül (,) işareti konulurken Türkiye’de sayılar 34.653 formatında 3 lü grupların arasına (.) nokta işareti kullanılıyor.

Aslında yukarda saydığımız iki problemi de çözmek bir programcı için çok kolay ve birçok programcı bu iki sebepteki sorunları önceden kestirip bunlara önlem alıyor. Çünkü bunlar farklı ülkelerde de farklılık gösterebiliyor. Ama üçüncüsü daha çok Türkiye’ye özel ve bunu önceden kestirmek çok güç. Ki bu da İngilizce de büyük “İ” harfi ve küçük “ı” harfi bulunmayışı, onlara göre de bizde fazladan bu harflerin bulunuşu.

Hatta burada arkadaş “kodlarınız Türkiye testinden geçebilir” isminde bir sayfa hazırlamış ve adım adım kodlarınızda kontrol etmeniz gereken kısımları yazmış. (Does Your Code Pass The Turkey Test?)

Başka bir referans site daha. (What’s Wrong With Turkey?)

MDSN’de Türkiye ye uygun program yapmak için gerekenleri anlatan bir makale (New Recommendations for Using Strings in Microsoft .NET 2.0)

Bir önceki yazımız olan Dünyada En'ler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

One comment

  1. 23 Mart 2008, 07:53

    Yazdığınız Kodları “Türkiye” Testinden Geçirin!…

    Türkiye ye uygun yazılım üretibiliyomusunuz. Test etmek ve Türkiye ye uygun yazılım nasıl geliştirilir öğrenmek için içeri buyrun….

Leave reply

Back to Top