JN7.net

Visual C# Örnekleri

visual c# 2010
Uzun zamandır yoğunluktan ötürü ara verdiğim c# çalışmalarına artık devam etmek istiyorum. 20 algoritma sorusu ve C# ile  cevabı konularıyla başta ben temel c# komut ve işlevlerini öğrendim ve öğrenmek isteyenler için yayınladım. Artık Visual C# çalışmalarına başlamak istiyorum. Zaten en başından beri amacım konsol uygulamalarını sadece dilin temel özelliklerini öğrenmek için kullanmaktı. Yoksa konsol da herhangi bir uygulama değildi.

Yapmak istediğim artık vakit buldukça tek bir uygulamada C# kontorollerinin hepsini kullanmak. Daha sonra işime yarabilecek herşeyi tek bir programda toplamak. Bulabildiğim kadar kontrol ve yöntemi denemye çalışacağım. Adım adım program gelişecek burda kodlarını resimleri ve uygulamayı yayınlayacağım. Takipte kalın… Hatta hemen uygulamamızı oluşturup ilk dersi başlatalım.

İlk önce yapacağımız iş bir form öğesi oluşturup buton, textbox, label ekleyip textbox a yazılanları label’e yazdırmak olsun.

Form özelliklerinden formumuzun görsel özelliklerini değiştirebiliriz.

Formun özelliklerini ayarladık. Daha sonra üstte dediğim gibi forma bir label bir inputbox vede bir buton ekliyoruz. Butona çift tıklayıp kod olarak aşağıdakileri yazacağız ;

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
label1.Text = textBox1.Text;
}

Eğer herşey tamamsa projeyi çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi görünecektir.

Butona basınca textbox ta yazılanlar labelde görünmeli. Bu ğünkü uygulamamız bu kadardı. Çok basit bir uygulama ancak en çok kullanılan 3 kontrolü kullandık. Bu uygulamayı kaydedin. Uygulamayı silmeden bir daha ki dersimiz de farklı özellikleri deneyeceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan Visual C# - Rasgele Sayı Üretme başlıklı makalemizde c# ve tips hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri:

  • visual studio örnek projeler
  • visual studio c# örnekleri
  • visual c# örnekleri
  • visual studio örnekleri

One comment

  1. Ahmet
    06 Nisan 2011, 08:37

    Güzel bir iş olacağa benziyor. tebrikler.

Leave reply

Back to Top