JN7.net

Sitenizi Önemli Dizinlere ve Arama Motorlarına Kayıt Edin

Daha önceki yazılarında web sitenizi ücretsiz ve karşılıksız kayıt edebileceğiniz onlarca kaliteli dizin sitesini paylaşmıştım. Dizinlere kayıt etmek bir web sitesinin arama motorları tarafından daha değerli olmasını sağlar. Arama motorunun gözünde daha değerli olan sitede arama sonuç sayfasında daha üst konumlarda yeralır. Aynı anahtar kelime ile yapılan sorgulamalarda aynı veya benzer içeriğe sahip iki siteden daha üst konumda olmasını sağlayan bu durum “Search engine Optimization (Kısaca SEO)” Aram Motoru Optimisazyonu olarak adlandırılmaktadır. Bir çok web geliştiricisi tarafından üzerinde önemle durulan SEO, arama motorları içinde kullanıcıya kaliteli içerik gösterebilmek yönünden önemsenmektedir. Yeni başlayanlar için SEO stratejilerinin yer aldığı yazımada göz atmanızı tavsiye ederim.
DMOZ gibi sadece belli kalitedeki siteleri kayıt eden dizin siteleri arama motorları tarafından sitenin kaliteli olduğunun birgöstergesi olarak algılanmaktadır. Ayrıca bir web sitesine “Backlink” olarak adlandırılan başka web sitelerinden gelen bağlatıların çok olması da yine arama motorlarının web sitelerinin kalite göstergelerinin arasında önemli bir yer turar. Dizin siteleri de internet üzerindeki önemli backlink kaynaklarıdır.

Sitenizi Arama Motorlarına ve Önemli Dizinlere Kayıt Edin


Alexa – http://www.alexa.com/siteowners/claim

DMOZ Instructions – http://dmoz.org/add.html

DMOZ Resource Forum – http://resource-zone.com/forum/showthread.php?t=396 (This is where you go when your website doesn’t show up in DMOZ after you have submitted READ THEIR RULES FOR ASKING)

ExactSeek – http://www.exactseek.com/freemember.html

Google – http://www.google.com/addurl.html

Yahoo http://submit.search.yahoo.com/free/request (You must have an account)

Yahoo Directory Help – http://docs.yahoo.com/info/suggest/appropriate.html

Yahoo Express Submit TOS – https://ecom.yahoo.com/dir/express/terms

Yahoo Submit Help – http://help.yahoo.com/help/us/dir/su…uggest-01.html (http://help.yahoo.com/help/us/dir/su…uggest-01.html)

Bing ve Yahoo- http://www.bing.com/toolbox/submit-site-url

Bir önceki yazımız olan Online SEO Araçları - Yardımcı Araçlar başlıklı makalemizde online araçlar, online seo araçları ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

One comment

  1. 25 Ekim 2013, 23:49

    Faydalı olacak sanırım

Leave reply

Back to Top