Parola Korumalı Excel Dosyalarının Parolaları Nasıl Kaldırılır?

0 6.738
Kişisel yaşantımızda ve profesyonel iş hayatımızda her gün yüzlerce parolayı aklımızda tutmak zorunda kalırız. Bu parolaları nasıl resetleyeceğimizi veya tekrar edinebileceğimizi bildiğimiz sürece arada bazılarını unutmak sorun olmaz.
Gmail, Facebook gibi servislerin unutulan parolalarını geri getirmek nispeten kolaydır. Şifremi unuttum seçeneğini her zaman kullanabilirsiniz. Fakat Excel gibi yazılımlarda şifremi unuttum seçeneği ne yazık ki yoktur. Bir sebeple şifrelenmiş bir Excel dosyasının şifresini unuttuysanız bunu tekrar edinmenin basit bir yolunu anlatacağız sizlere.

Excel, kullanıcılara birçok farklı koruma yöntemi sunmaktadır. Excel dosyanızın çalışma sayfasına, çalışma kitabına veya VBS kodlarının içine parola koyabiliyorsunuz. Bununla birlikte internette indirdiğimiz bazı excel dosyalarının da farklı seviyelerde parolalar olabilmektedir. Bu yazımızda parola korumalı excel dosyalarından bu parolaları nasıl kaldırabileceğimizi 2 farklı yöntemle yazdık.

Parola Kaldırma Yolu Yöntem 1

Bu yol dosya tipi fark etmeden, makro ve eklentileri gidermeden parolaları kaldırmanın en garanti yoludur.

Öncelikle excel çalışma sayfasına veya çalışma kitabına nası parola koyulduğuna bakalım.

Parola koymak için “Gözden Geçir” menüsünden “Sayfayı Koru” veya “çalışma Kitabını Koru” düğmelerine basıyorsunuz. Bu düğmelerden birine basınca sizden bir parola belirlemeniz istenir. Parolayı girince ikinci defa aynı parolayı girmeniz istenecektir.

excel parola kaldırma nasıl yapılır

 

Bu iki korumanın ikisi de olabileceği gibi sadece Çalışma sayfası veya sadece çalışa kitabı parola korumalı olabilir.

yapacağımız işlemler iki parolayı da kaldıracaktır.

  1. Excel dosyasını kapatın
  2. Excel dosyasının adını değiştire tıklayarak dosyanın orjinal adının sonuna “.zip” ekleyin. (var olan uzantıyı -.xlsx, .xls, .xlsm gibi – silmeyin) Eğer uzantısını göremiyorsanız windows pencere ayarlarından tüm uzantıları göster seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Ekrana uzantıyı değiştirirseniz bu dosya çalışmayabilir uyarısı gelecektir. Evet deyip kabul edin.

excel parola kaldırma nasıl yapılır

 

3. Excel dosyası otomatik olarak ZIP arşiv dosyası haline gelecektir. Bu zip dosyasını çift tıklayarak bilgisayarınızda yüklü arşiv programı (Winrar, 7zip gibi) kullanarak açın. Eğer çalışma kitabını parola korumalıysa veya hem çalışma kitabında hem de çalışma sayfasında parola varsa sonraki adıma, sadece çalışma sayfasında parola varsa 10. adıma atlayın.
excel parola kaldırma nasıl yapılır
4. ZIP dosyasının içinde “xl” isimli dosyayı bulup girin. Burada “workbook.xml” dosyasını göreceksiniz.

5. Bu “workbook.xml” dosyasını masaüstüne alın ve not defteri veya benzeri bir yazı editörü ile açın.

6. Bu metin dosyasının içinde “workbookProtection” etiketiyle başlayan kısmı bulun.

excel parola kaldırma

 

7. Yukarıda işaretlenmiş bölgeyi metin dosyası içinden silin. (“bookViews” etiketine kadar olan bölge) Ve dosyayı kaydedin.

9. Kopyala yapıştır yaparak sıkıştırılmış dosyasının içindeki “workbook.xml” dosyası ile sizin kaydettiğiniz dosyayı değiştirin veya üzerine yazın.
10. “xl” klasörünün içinde yer alan başka bir klasörü “worksheets” klasörünü göreceksiniz. O klasöre girip “sheet1.xml” dosyasını arayın. (eğer excel dosyanızda birden fazla çalışma sayfası varsa orada birçok sheet.xml dosyası olacaktır. Siz parola korumalı olan sayfaya işlem yapacaksınız.)

11. Bu dosyayı da masaüstüne kopyalayıp yapıştırın ve not defteri ile açın.
12. Bu metin belgesi içinde de yukarıda yazdığımıza benzer yazılar arayın. Parolanın bulunduğu kısım “sheetProtection” etiketiyle başlayan kısımdır.

excel parola kaldırma nasıl yapılır

13. Yukarıdaki seçili tüm bölgeyi silin ve dosyayı kaydedin.
14. Masaüstünde kaydettiğiniz dosyayı kopyalayıp ZIP dosyasının içiene yapıştırarak dosyayı güncelleyin.
15. sıkıştırılmış ZIP dosyasını kapatın ve ilk adımda yaptığımız “.zip” uzantısı eklemesini kaldırın.

Şimdi eğer Excel dosyasını açarsanın, Çalışma kitabı ve çalışma sayfası parolalarının kaldırıldığını görürsünüz.

Parola Kaldırma Yolu Yöntem 2

bu yöntem çok daha basit fakat bu yöntemle parolaları kaldırdığınız zaman excel dosyasında var olan tüm macro, eklenti, isimlendirilmiş bölgeler vs. kaybolacaktır. Tüm bunları önemsemiyorsanız ve excel çalışma kitabı ve çalışma sayfasının parolalarını birlikte hızlıca kaldırmak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

1. Bir internet tarayıcı (opera, google chrome vb. ) açın ve Google Sheets’e gidin.
2. parola korumalı Excel dosyanızı Google Sheets’e yükleyin.
3. Google Sheets’e yüklediğiniz Excel dosyasını “.xlsx” dosyası olarak indirin.

Bu kadar. Excel dosyasındaki parolalar kaldırıldı.

Daha önce Powerpoint sunumlarına sayaç ekleme yöntemlerini yazmıştık. Buna benzer Ofis programları ile ilgili güncel ipuçlarını sitemizde bulabilirsiniz.

Yazımız hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku