JN7.net

Mühendislik Tamamlama Programları Fark Dersleri

2013 Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programlarına başvurabilecek bölümlerin listesi daha önce ÖSYM tarafından duyurulmuş bende buradan sizlerle paylaşmıştım. Yine mühendislik tamamlama sınavı için ÖSYM nin yayınladığı örnek soruları ve çözümlerini, sınava çalışma yöntemlerini paylaşmıştım.

çok merak edilen başka bir konu olan hangi bölümden mezun olanların hangi mühendislik bölümlerine başvurabilecekleri ve mühendislik tamamlama programı içinde almaları gereken fark dersleri ile ilgili Mühendislik Tamamlama Programları Müfredat Çalışma Komisyonu tarafından hazırlanıp 27/12/2012 tarihinde Üniversiteler Arası  Kurul Başkanlığına sunulan bir yazı mevcut. Bu yazıya göre hangi teknik öğretmenlik mezununun hangi mühendislik programınına başvurabileceği ve hangi fark dersleri alması gerektiğini şablondan da olsa görebilirsiniz. Bu yazıya göre alınması gereken fark derslerini aşağıdaki yazı örneklerinden bulabilirsiniz.

1. Mühendislik Tamamlama Programları Müfredat Çalışma Komisyonu Üst Yazısı (Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

1-üst-yazı

2. İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

2-makine-mühendisliği-inşaat mühendisliği

3. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)
3-elektronik ve haberleşme mühendisliği

4. Alt komisyon Raporu (Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

4-alt komisyon raporu

5. Tekstil Öğretmenliği Mezunları için Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

5-tekstil öğretmenliği - endüstriyel tasarım mühendisliği

6. Matbaa Öğretmenliği Mezunları için Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)
6-matbaa öğretmenliği -endüstriyel tasarım mühendisliği

7. Tekstil Öğretmenliği Mezunları için Endüstri Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

7- matbaa öğretmenliği -endüstri mühendisliği

8. Resim ve Konstrüksiyon Öğretmenliği Mezunları için Endüstri Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)
8- resim ve kondüstriyon öğretmenliği - endsüstri mühendisliği

9. Elektronik Öğretmenliği Mezunları için Elektronik Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

9- elektrioniköğretmenliği - elektrnoik mühendisliği - elekt

10. Elektrik Öğretmenliği Mezunları için Elektronik Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

10- elektrik öğrt. elektronik ve elektrik müh

11. Metal Öğretmenliği Mezunları için Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

11-metal öğretmenliği - metaruluji ve malzeme mühendisliği

12. Döküm Öğretmenliği Mezunları için Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

13-döküm öğretmenliği - metaruluji ve malzeme mühendisliği

13. Mobilya Dekorasyon Öğretmenliği Mezunları için Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

14- mobilya dekarosyon - ağac ve endüstri müh

14.Hazır Giyim Öğretmenliği Mezunları için Tekstil Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

15- hazır giyim öğrt - tekstik müh

15.Yapı Öğretmenliği Mezunları için İnşaat Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

16- yapı ğretmenleri - inşaat mühensiliği

16.Yapı Ressamlığı ve Yapı Tasarımı Öğretmenliği Mezunları için İnşaat Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

17- yapı ressamlığı ve yapı tasarımı- inşaat müh

17.Bilgisayar Öğretmenliği Mezunları için Bilgisayar Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

18 bilgisayar mühendisliği

18.kontrol Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

19- kontrol mühendisliği

19.Otomotiv Öğretmenliği Mezunları için Otomotiv Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

20 - otomotiv öğretemenliği - otomotiv mühendisliği

20.Otomotiv Öğretmenliği Mezunları için Makina Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

21 - otomotiv öğretmenliği - makina mühendisliği

21.Tesisat ve Enerji Sistemleri Öğretmenliği Mezunları için Enerji Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

22 - tesisat ve enerji sistemleri öğretmenliği - enerji mühendisliği

22.Tesisat ve Enerji Sistemleri Öğretmenliği Mezunları için Makina Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri(Büyütmek için Üzerine Tıklayınız)

23 - tesisat ve enerji sistemleri öğretmenliği - makina mühendisliği

23 . Tüm Fark Dersleri Yazısı PDF Formatında

Bir önceki yazımız olan Video Sitelerindeki Herşeyi Kaydedin – Dönüştürün - Kullanın başlıklı makalemizde ders, dizi indir ve dizi izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri:

 • mühendislik tamamlama dersleri
 • mühendislik tamamlama fark dersleri
 • mhendislik tamamlama son durum
 • mhendislik hangi blmden alyor

10 comments

 1. ALİ
  16 Temmuz 2013, 16:08

  DEĞERLİ ADMİN, KAFAMA TAKILAN ÖNEMLİ BİR KONU VAR! BURADAKİ LİSTEDE “MATBAA ÖĞRETMENLİĞİ” YOK FAKAT BURADAKİ LİNKİNİZDE (http://i1.wp.com/www.jn7.net/wp-content/uploads/2013/06/6-matbaa-%C3%B6%C4%9Fretmenli%C4%9Fi-end%C3%BCstriyel-tasar%C4%B1m-m%C3%BChendisli%C4%9Fi.jpg) MATBAA ÖĞRETMENLİĞİNE AİT İMZALI DÖKÜMANLAR VAR ? AÇIKLAMA YAPABLİRMİSİNİZ?

 2. halil
  16 Temmuz 2013, 16:31

  Ali bey ne yazıkki OSYM Matbaa öğretmenlerini Mühendislik Tamamlama Programı sınavına dahil etmemiş. Benm bu yazıda paylaştığım yazı OSYM tarafından bir kurula yaptırılan bir ön çalışma metni. Görüşleri gibi düşünün kesin olarak OSYM tarafından hangi programların açıldığı, açılacağı hangi fark derslerinin olacağı halen kesin değil.
  Ancak ne yazıkki matbaa öğretmenleri sınava giremedikleri için bu sene Mühendislik tamamlama programlarından yararlanamayacaklardır.

 3. ALİ
  17 Temmuz 2013, 12:29

  bilgi için teşekkür ederim, iyi çalışmalar…

 4. halil
  18 Temmuz 2013, 00:15

  Rica ederim Ali bey. Mühendislik tamamlama programı hakkındaki gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz. Yeni gelişmeler oldukça sitemize ekleyeceğiz.

 5. hamit
  18 Temmuz 2013, 12:32

  bu güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. benim sormak istediğim derslere devam zorunluluğunun olup olmadığı hakkında klavuzda herhangi bir ibare yer almıyor. Acaba devam zorunluluğu var mı ?

  • halil
   18 Temmuz 2013, 12:48

   Ne yazıkki ders devamlılığı zorunluluğı olup olmadığını, hani üniverstielerde Mühendislik tamalama programlarının açılacağı ve daha bir çok konuda hiç bir açıklama yok. Heralde OSYM başkanına sordan nasıl olacak o dahi bilmez. Güzel memleketimde önce yapıyorlar sonra plan hazırlıyorlar ne yazıkki. Binlerce insenaı etkileyen bir işte böyle plansız programsız iş yapabiliyorlar. Memleketim amirlerinin cesaretlerine hayranım. Yanlış yaptıklarında sorumluluklarının da olmaması tabiki bu cesareti körüklüyor.

 6. AYSUN
  29 Temmuz 2013, 14:09

  öncelikle paylaşım için teşekkür ederim. bir sorum olacaktı 7. maddede Tekstil Öğretmenliği Mezunları için Endüstri Mühendisliği Mühendislik Tamamlama Programı Fark Dersleri yazmışsınız fakat içeriğe tıklandığında matbaa öğretmenliğinden bahsediyor bir yanlışlık mı var yoksa tekstil öğretmenleri de mi o dersleri alacak ?

 7. ahmet
  11 Eylül 2013, 19:57

  Merhabalar bu mühendislik tamamlamada haftalık ders düzenleme nasıl uygulanacak malum calışanlarız, haftada kaç ders görülecek gün (örn.2 gün ders, 3 gün işimizi yapabilecekmiyiz)ve hafta sonu olabilirmi 2 gün. ikinci öğretim de gece olması muhtemel ama nasıl düzenlenecek. bu konuda bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim saygılar..

  • halil
   12 Eylül 2013, 10:53

   Ne yazıkki bizde bilmiyoruz. Sanırım üniversiteler ve oradaki hocalar belirleyecek asıl tutumu. Ben yakın çevremdeki üniversitelere başvurmayı düşünüyorum. Devamsızlık sorunu olacaktır büyük ihtimalle. 1 senede bitirme gibi bir derdim yok.

 8. Feridun
  27 Mayıs 2015, 14:15

  Halil Bey yeni ortaya çıkan bir durum hakkında bir sorum olacak. Kimya öğretmenliği teknik sayıldıktan sonra mühendislik tamamlamaya dahil edilme durumu nedir?

Leave reply

Back to Top