JN7.net

Go Oyunu


Buğünlerde pek işim olmadığı için Go oyununa merak sardım. Oldukça ilginç bir oyun Go oyunu. Kuralları öğrenmesi yarım saat alıyor fakat ustalaşmak için bir ömür sürüyor.
Türkiye’de pek rağbet görmesede (en azından satranç kadar) kendi özel ligi veya resmi turnuvaları olmasada çoğu üniversitelerin olmak üzere Go Dernekleri mevcut ve bir şekilde birlikte Go oynama yolu buluyorlar. İnternet üzerindende oynayabiliyorsunuz. Ben gibi küçük bir ilde yaşayanlar için karşılıklı Go oynayacak birini bulmak çok zor olduğundan internet üzerinden de KGS veya yahoo serverlerından bu oyunu oynamanız mümkün.

bu oyunda her oyuncunun bir derecesi var. yeni başlayanlar 30 kyu dan başlıyor sonra 1kyu u ya düştükten sonra profesyonel oyuncu olarak geçiyor. Daha sonra da 9 dan’a kadar da profesyonel seviyeleri var.

Go oyunu çin de oynanmış ve ilk oynanışına dair değişik rivayetler var. dediğim gibi Çin kökenli olduğu için felsefi bir yönü var. Tamamen savaş oyunu fakat amacımız her ne kadar savaş ta olsa saygı gibi bazı iyi huylarında felfefik olarak irdelenmesini sağlanıyor.

Eğer ilgilenirseniz bazı linkler

http://tr.wikipedia.org/wiki/Go en alttaki linkler bölümüne bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünyada En'ler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave reply

Back to Top