21 Temmuz Mühendislik Tamamlama Sınavı Çok Sorulan Sorular

Mühendislik Tamamlama
Mühendislik Tamamlama

2013 Mühendislik Tamamlama Sınavı Soruları ve Cevaplarını görmek için tıklayınız.

21 Temmuz’da yapılan Mühendislik Tamamlama sınavı ile ilgili en çok sorulan sorulardan bazılarını sizle için cevaplamaya çalıştık. Tabi ki buradaki bilgilerden bazıları sadece tahminlerimiz. Resmi açıklamalar değil.

Kaç Tane Teknik Eğitim Fakültesi Mezunu Var?

Türkiyede şu an için Teknik Eğtim Fakültesi Mezunu sayısı 75 bin c,varı. Bunların bir kısmı öğretmenlik yaparken özel sektörde çalışanlarda var.

Mühendislik Tamamlama Sınavına Kaç Kişi Girdi?

Mühendislik Tamamlama Sınavına giren kişi sayısı OSYM tarafından saklanıyor. Neden saklandığı ise muamma. Ancak birçok kişinin tahmini sınava 30 bin civarında kişinin girdiği yönünde.

Mühendislik Tamamlama Sınavında Yanlışlar Doğruları Götürüyor mu?

Hayır götürmüyor. Sınavın son anına kadar belirsiz olan bu sorunun cevabını ancak soru kitapçığının kapağının iç sayfasında bulabildik. Kitapçıkta sınav değerlendirilmesinde sadece doğru cevaplar dikkate alınacaktır ibaresi yer alıyordu. Tabi soru kitapçığını ancak sınav başlayınca açılabildiğinden birçok arkadaşımız 4 yanlış 1 doğruyu götürecek diye bilmedikleri soruları boş bıraktılar.

Mühendislik tamamlama Sınavı Değerlendirilmesi Nasıl Yapılacak?

Mühendislik Tamamlama Sınav klavuzunda sınavın nasıl değerlendirileceğine ait formül var.

Puan = Adayın Doğru Cevap Sayısı x (100/Sınavdaki Soru Sayısı)

Yeni eğer sınavda 60 tane doğru cevabınız varsa;

Puan = 60x(100/80)

Puan = 75 puan alacaksınız.

Mühendislik Tamamlama Programına Başvurmak İçin Baraj Kaç?

Herhangi bir üniversitedeki Mühendislik Tamamlama Programına Başvurabilmek için sınavdan en az 50 puan almanız gerekiyor.

 

Sınav Puanı Kaç Sene Geçerli Olacak?

Bu sınavdan aldığınız puan sadece 2013-2014 Eğitim öğretim yılı üniversite yerleştime başvurularında geçerli olacak. Seney aynı puanı kullanamayacaksınız. Tekrar sınava girmeniz gerekecek.

Mühendislik Tamamlama Sınav Soru Cevapları Ne Zaman Açıklanacak?

Normalde OSYM yaptoğı sınavların soru ve cevaplarını geçikmeden açıklardı. Ancak yeni alınan güvenlik tedbirleri, Sınavlarda yaşanan skandallar OSYM nin daha fazla saçmalamasına sebep oldu ve artık soru ve cevapları hemen yayınlamayı bıraktı. Bence çok fazla beklemeyin soru ve cevapları.

Soru ve Cevaplar Açıklandı Görmek için Tıklayınız.

Mühendislik Tamamlama Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Temmuz ayı içerisinde veya Ağustos’un ilk haftası sonuçları açıklamsı gerekiyor. Mühendislik tamamlama sınavı ile ilgili Herhangi bir takvim açıklamadığından ne desek yalan olacak.

Mühendislik Tamamlama Programları Hangi Üniversitelerde Olacak?

Hangi üniversitelerde olacağıyla da ilgili kesin net bir bilgi yok. Ancak şuradaki yazımızda açılması olası üniversiteleri yazdık.

Mühendislik tamamlama Programlarına Başvurular Ne zaman Olacak?

Zaten üsttteki iki soruyu okuduysanız belirsiz olduğunu görürsünüz. Normal üniversitelerin kayıtları 02-06 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Mühendislik tamamlama programlarına da aynı dönemde kayıt alınacağını tahmin ediyorum.

 

Bu sınavla ilgili başka sorularınız varsa yorum böülümünden bize iletebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Video Sitelerindeki Herşeyi Kaydedin – Dönüştürün - Kullanın başlıklı makalemizde ders, dizi indir ve dizi izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri:

  • og snav ka zerinden olucak

7 thoughts on “21 Temmuz Mühendislik Tamamlama Sınavı Çok Sorulan Sorular

  1. bu sınav sadece “2014-2015 Eğitim öğretim yılı üniversite yerleştime başvurularında geçerli olacak” diyorsunuz, bu nedemek? bu sene yerleştirme yok demek, yazım hatasımı yaptınız? 2013-2014 öğretim yılında yerleştirmeler yapılacak, teyid ediniz..

  2. hocam, diyelim ki üniversitelerin birini kazandık. derslere katılmak mecburi mi?
    ben bursada çalışıyorum. başka şehiri kazanırsam uzaktan mı okuayacam? yoksa örgün mü?
    çok teşekkür ederim

    1. Kesin bir bilgi yok. Örgün olacağı söyleniyor ancak biraz örgün biraz uzaktan eğitim de olabilir. OSYM den açıklama bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.