JN7.net

Video Sitelerindeki Herşeyi Kaydedin – Dönüştürün – Kullanın

YouTube Video İndirme
YouTube Video İndirme

YouTube Video İndirme

İnternetle az biraz ilgili herkes artık video paylaşım sitelerini biliyor ve kullanıyor. Bunlardaki videoları indirilebileceği ve indirilen videoların nasıl kullanılacağı konusunda ufak bir rehber hazırladım. Bu rehber sayesinde birçok sorularınıza cevap alabileceğiniz kanaatindeyim.
· Youtube, Google Video, Metacafe gibi sitelerden videoları nasıl indirebiliriz?
· İndirdiğimiz bu videoları bilgisayarımızda nasıl seyredebiliriz?
· Video Convert (Video Çevirme) nedir? Ne işe yarar?
· İndirdiğimiz “.flv” uzantılı videoları nasıl başka formatlara dönüştürebilirim?

Video Nasıl İndirilir?
Youtube, google video gibi popüler sitelerden videoları indirmek için birçok yöntem mevcut olsa da bana göre en kolay yolu Keepvid gibi bir site ile videonun linkini yazıp indirme adresi almak. Daha önce bu adreste anlattığım servis oldukça kullanışlıç Böylelikle bilgisayarımıza 3. Parti bir yazılım (adreste 3. parti bir video indirme yazılımdan bahsetmiştim onu okuyabilirsiniz)

Programsız hızlıca videoyu indirme
Videoyu indirmek için keepvid.com adresine giriyoruz ve oradaki text kutusuna video linkini yazıp “ Download ” butonuna basıyoruz. Alt kısımda “ Download Link ” yazısı çıkıyor. İşte buradan videomuzu indirebiliyoruz. (Resimde Görebilirsiniz)

Youtube Video İndir

Youtube Video İndirme

Burada keepvid sitesini anlatmamın sebebi bu sitenin yaklaşık 50 farklı video sitesinden indirme linki üretebilmesidir. İnternet üzerinde keepvid benzeri birçok serviste mevcut. Google de kısa bir arama sonucu birçok video indirme sitelerine ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında Türk yapımı ve Türkçe sitelerinde bulunduğunu unutmayın. Örnek olarak http://www.youtube-mp3.org/tr gibi Türk yapımı bir siteyi verebilirim. Bu site youtube deki müzik videolarını mp3 formatında indirebilirsiniz.

Youtube Video Mp3 İndirme

İndirdiğimiz Videoları Nasıl Seyredebiliriz?
İndirdiğiniz dosya youtube.com ise adı “get_video” gibi olacaktır. Tabi indirdiğiniz videonun bulunduğu siteye göre ismi değiştirebilir. Bunun için dosyanın üzerinde sağ tuş/ad değiştir veya kısayol olarak “F2” tuşuna basarak videonun adını değiştirin ve uzantı olarak “.flv” yazın. Artık videomuzun ismi “koyacağımızisim.flv” gibi olacaktır.
İndirdiğimiz bu video ”.flv“ ( Flash Video ) uzantısına sahip olacaktır ve eğer bilgisayarınızda bir “Flv Player ( Flv oynatıcı)” program yoksa bu videoyu izleyemezsiniz. Bilgisayarınıza bu tarz bir program kurmak isterseniz listedeki fly uzantılı dosyaları çalıştırabilen programlardan bazılarını listeleyelim. Aşağıda ki programların hepsi freeware (ücretsiz) olarak dağıtılan programlardır.
· K-Lite Mega Codec Pack : Şurda daha ayrıntılı yazmıştım bu paket içeriğini. Her bilgisayarda bulunması gereken bir paket. Flv dosyalarını oynatabildiği gibi bundan başka birçok video dosyasına ait codec ‘ler yüklenerek sorunsuz izleyebilmenizi sağlıyor. K-Lite Codec Pack 2.84 Full indirmek için tıklayınız. (14.9 Mb)
· Fidyo : Fidyo hem bir flv kayıt programı hemde flv oynatıcısıdır. (330 Kb)
· VLC : VideoLAN – VLC media player ( 9 Mb)
· FLV Player 1.3.3 : (1.85 Mb)
· Gomplayer: Bu program hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Download (4.08 MB)
Fakat yazının devamını okuyarak bu kullanışsız dosya türünden kurtulmanızı sağlayacak seçenekleri göz ardı etmemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Video Convert (Video Çevirme) Nedir? Ne işe yarar?
Bu konuda fazla ayrıntıya girmeden ne olduğundan bahsedeceğim. Video Convert video dosyalarının uzantısını değiştirme işlemidir. Genellikle video dosyalarını sıkıştırmak ve boyutlarını düşürmek için kullanılırlar. Tabi genelde bu tarz sıkıştırmalarda gelenek olduğu üzere sıkıştırılan dosyanın kalitesinde de düşme yaşanmaktadır.
Peki niye elimdeki videonun formatını değiştireyim? Örneğin indirdiğiniz videoyu seyrettiniz çok hoşunuza gitti bir arkadaşınıza da seyrettirmek istiyorsunuz. Arkadaşınızın bilgisayarına fly player kurmak zorunda kalmamak için.
Videoyu bir Powerpoint sunusunda kullanmak istiyorsanız flv dosyasını Powerpoint sunusuna ekleyemezsiniz. Ve formatını değiştirmeniz gerekir.
Gibi başka sebeplerde sayılabilir. Ben peşinen anlatayım da siz isterseniz çevirirsiniz.

İndirdiğimiz “.flv” uzantılı videoları nasıl başka formatlara dönüştürebilirim?
Bu konuda bize yardımcı olan programlar oldukça fazla ancak neredeyse hepsi paralı ve deneme sürümleri kısıtlamalı olarak mevcut. Şimdi size iki farklı yöntemden bahsedeceğim. İkisi de tamamen ücretsiz.

 

İlki çok işinize yarayacağından emin olduğum online bir servis http://www.clipconverter.cc/tr/ . Bu site sadece youtube videolarıyla çalışsa da yeterince işe yarar bir servis. Servisimizi keepvid gibi kullanıyoruz. Kullanım aynı olsa da yaptığı iş çok büyük. Videoyu diğer siteler gibi .flv uzantılı değilde istediğimiz başka bir formatta (türde) indirebiliyoruz. Video dosyamızı online olarak istediğimiz başka herhangi bir türe sokup öyle indirme servisi veriyor. Kullanımı da çok basit üstteki büyük beyaz textbox’a (yazı kutusuna) youtube videosunun linkini yazıyoruz. Altta bir açılır seçenek kutusu var .

Burda 5 seçeneğimiz var.
1. Avi for Windows (Divx+MP3) : Bu seçenek standart Windows kullanıcıları için. Videomuzu Avi formatında çeviriyor. Divx codeclerini kullanıyor.
2. MOV for Mac (MPEG4+MP3) : buda daha çok Mac kullanıcıları için. Videoyu Mov formatında indirmek için.
3. MP4 for iPod/PSP (MPEG4+AAC): iPod ve PSP çilere.
4. 3GP for Mobile(MPEG4+AAC): Buda videosunu cep telefonundan seyretmek isteyenlere özel.
5. MP3 (Audio Only) : Bu seçenekte de videonun sadece sesini mp3 formatında indirmek için.
http://www.clipconverter.cc/tr/ bilgisayarımıza üçüncü parti bir yazılım kurmadan videoları istediğimiz formatta indirmeyi sağlayan ücretsiz ve çok başarılı güzel bir servis.
Tabi bu sisteminde sıkıntıları var. Büyük boyutlu ve uzun video dosyalarını bu sistem ile dönüştüremezsiniz. Ve upload (yükleme) yapmadığınız için sadece belli başlı sitelerdeki videoları bu site ile dönüştürüp indirebiliyorsunuz.
İkinci olarak ta süper bir program olan SUPER © i anlatacağım. Onu süper yapan kısmı tamamen bedava (freeware) olarak dağıtılan bir program olması. Buradan hemen indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Super ismi gibi super bir program. İstediğiniz herhangi bir video formatını istediğiniz herhangi başka bir video formatına dönüştürebiliyor. Daha önceki bir yazımda ayrıntılı anlattığım bu programı o yazıdan takip edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Emek Hırsızlığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave reply

Back to Top