JN7.net

SQLite

SQLite kurulum, ayar gerektirmeden bir çok farklı platform da sorunsuzca çalışabilen, küçük boyutlu, rakiplerine göre oldukça hızlı ve tamamen açık kaynak kodlu bir veri tabanı motoru. C/C++ yazılım diliyle geliştirilen SQL veritabanı motoru SQLite, ilişkili tablolar oluşturabilirsiniz. Kurulum veya konfigürasyon gereksinimi olmayan SQLite SQL veritabanı motorunu onlarca farklı dilde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Kullanabileceğiniz dillerden bazıları SQLite, onlarca programlama dili içerisinde rahatlıkla kullanılabilir. Bunlardan bazıları: BASIC, C, D, C++, Common Lisp, Java, C#, Visual Basic, Delphi, Curl, Lua, Tcl, REBOL, R, PHP, ASP, Perl, Ruby, Objective-C, Python, newLisp, Haskell, OCaml, Smaltalk, Scheme.

Veri tabanı yönetim sistemi gereksinimi olmadan uygulamanıza embed edebiliyor ve uygulamanınzın çalışabileceği her platformda çalışmayı ek bir kurulum gereksinimi olmadan sürdürebiliyor. İşletim sisteminden bağımsız Linux, Windows veya MacOs içinde çalışabildiği gibi Android ve IOS gibi cep telefonu işletim sistemlerinde de çalışabiliyor.

2 TB a kadar veri desteği olan bu küçük hayat kurtarıcı icat 2000 yılında D. Richard Hipp tarafından geliştirilmiş.

SQLite veritabalarını oluşturmak veya yönetmek isterseniz internette birçok yine açık kaynak kodlu programa ulaşabilirsiniz. Bunların en ünlüsü Firefox Addon olarak çalışan SQLite Manager eklentisi. Bir diğer programa da buradan ulaşabiliriniz.

Daha önce Visual Studio C# ile SQLite Nasıl Kullanılır? isimli yazımda Visual Studio projesine ya Sqlite Data Adaptor unu ekleme linklerini yazmıştım.

Bir sonraki yazımda SQLite Türkçe karakter problemini çözme yollarını göstereceğim.

 

Bir önceki yazımız olan Yazılım sürecinde test etme ve kullanılabilirlik. başlıklı makalemizde algoritma, kiss ve yazılım süreci hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave reply

Back to Top