JN7.net

Samsung Bada İçin Uygulama Geliştirmek İlk Adımlar

Samsung Bada Samsung tarafından cep telefonları için geliştirilen bir platform. Samsung bada’nın yaygınlaşması ve gelişmesi için çok büyük emek ve para harcıyor. 2-3 seneye kadar çıkardığı telefonların büyük çoğunluğunda bada’yı kullanmayı düşünüyorlar.

Ben bu yazımda Bada platformuna özel bir yazılım geliştirmek için atılması gereken ilk adımları yazacağım. Bu yazı badadev.com da yayınlanan “Bada Development- How to Start?” baz alarak onu çevirerek ve biraz da değiştirip bir şeyler ekleyerek yazıyorum.

1. Eğer daha önce hiç C++ ile program yazmadıysan veya C++ a yabancıysan öncelikle bir miktar zamanını C++ öğrenmek için ayırmalısın. Öyle C++ ile guru olman gerekmiyor. Yani çok çok iyi bilmen şart değil fakat en azından cC++ da ki pointer, kalıtım, sanal fonksiyon, çok biçimlilik ve C++ yazım kuralları gibi temel bazı kavramları bilmen lazım. Çok bilmek herzaman iyidir. Ne kadar çok C++ bilirseniz o kadar işiniz kolaylaşır.

2. Eclipse isimli C/C++ ide’sini kullanmayı bilmiyorsanız, bu idenin kullanımı hakkında birkaç bilgilendirici yazı okmanızda fayda var. Çünkü bada ide si eclipse yeçok benziyor. Hatta aynısı da diyebiliriz. Bada idesi eclipsenin biraz modifiye edilmiş hali.

3. Bada uygulaması geliştirmek için Windows işletim sistemine ihtiyacınız var. Aldığım duyumlara göre linux tabanlı bir IDE yakında yayınlanacak fakat şu an için mevcut değil. Elbette sanal makine ile uygulama geliştirebilirsiniz ancak simülatör yavaş çalışabilir. ayrıca bazı kullanıcılar OpenGL ES 1.1 ile geliştirilen uygulamaları çalıştırmakta problemler yaşadıklarını yazmışlar. Bu yüzden şimdilik Linux tabanlı IDE yayınlanıncaya kadar windowsa devam. Hatta ve hatta windows 7 veya windows vista 64 bit kullanıcılarıda sorun yaşayabiliyorlar. Ben windows 7 64 bit kullanıyorum sorun yaşamadım ancak bazen olabiliyormuş bilginiz olsun.

4.  IDE/SDK’yı sitesinden indirin. http://developer.bada.com/ İndirmek için üye olmalısınız.  Üye olup girin ve indirmeye başlayın ama sakın indirmeyi durdurmaya falan kalkmayın. Kaldığı yerden başlama imkanı yok. 1 Gb boyutunda full sdk.

5. Bada SDK/IDE indikten sonra kullanışlı dökümanlar bulacaksın. Bunları açın ve okuyun. Başlangıç için güzel bilgiler veriyor. Tabi ingilizce şart. Aşağıda saydıklarımla başlayabilirsiniz:
bada Overview.pdf
bada Tutorial.Development Environment.pdf
bada Tutorial.Fundamentals.pdf
bada Tutorial.UI and Graphics.pdf

6. SDk içinde 40 dan fazla proje var. SDK/Samples klasöründe bulabilirsiniz örnek uygulamaları. Bunları açıp inceleyin. Sağını solunu değiştirin. Çalıştırmayı deneyin. Çalıştırmadan önce “build” yapmayı unutmayın. Sonra uğraşırsınız benim gibi bu niye çalışmıyor diye.

7-  API fonksiyonlarında gezinmeye başla ve yapacağın uygulama için gerekli olanları bul ve incele. IDE/Help/Help Contents/ Bada API reference/ Namespace list.

8- Bada kitabı. İlk Bada kitabı Eylül civarında yayınlanacak. Amazondan temin edebilirsiniz. [An Introduction to Bada – A Developer’s Guide]. (Tabii ki ingilizce)

9. Sitemizi takip ederek ilerde yayınlayacağımız derslerden faydalanabilirsiniz. Sorularınız olursa buradan sorabilirsiniz.

10. http://www.badadev.comhttp://forums.badadev.com şimdilik Bada ile ilgili resmi olmayan, geniş kapsamlı derslerin yer aldığı tek site gibi gözüküyor. Başka bulursanız bana da haber edin.

Bir önceki yazımız olan Dünyada En'ler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

6 comments

 1. levent tüzün
  23 Temmuz 2010, 05:29

  6.maddde de belittiginiz içindeki örnek uygulamaları simulatöründe calıstırmayı başardım ancak cep telefonuna bir türlü yükleyemedim. biri x86 için diregeri arm için exe oluşturuyor. ama yinede çalışmıyor aradaki fark nedir? nasıl yaparım

 2. admin
  23 Temmuz 2010, 11:48

  @levent tüzün
  Ne yazıkki uygulamalarınızı direk olarak telefona atıp çalıştıramıyorsunuz. Yaptığınız uygulamaları denemek için tek yer simulatör. Uygulamanızı telefonunuza yükleyip çalıştırmak için samsung app sitesine yüklemeniz ordan onay almanız lazım.

 3. 20 Ocak 2011, 03:51

  başlayın ama sakın indirmeyi durdurmaya falan kalkmayın. Kaldığı yerden başlama imkanı yok. 1 Gb boyutunda full sdk

 4. ail
  30 Ocak 2011, 13:54

  simulatörü nerden çalıştıracağım

 5. 12 Mayıs 2011, 23:38

  Extremely wonderful stuff. Keep blogging.

 6. serdar
  20 Mayıs 2011, 20:02

  internette gezinirken burayi buldum arkadaslar ustadlar wave de isik sensoru yok yani isiga gore ekran parlakligini ayarlamiyor gumduz gunes isiginda ekran gorunsun diye parlakligi arttiriyor gece kisiyorum program yazmayi bilen biri zamanli ayar yani istenilen saatler arasi istenilen parlakliga telefonun otomatik gecmesi icin bir program yazabilir mi bu herkesin cok isine yarar

Leave reply

Back to Top