JN7.net

Pomodoro Zaman Yönetim Sistemi

Pomodoro Zaman Yönetimi
Pomodoro Zaman Yönetimi

Pomodoro Zaman Yönetimi

Kişisel olarak çalışma zamanı yönetiminde oldukça faydalı olacağını inandığım Pomodoro Tekniği çalışmanızn düzene sokacak, doğru çalışmayı bilmeyen ve çalışmayı beceremeyenlerin çalışmasını sağlanmasına yarayan faydalı bir tekniktir.
İtalyanca bir kelime olan pomodor domates anlamına gelmekte. Francesco Cirillo isimli bir italyan tarafından 1980li yıllarda geliştirilen teknik çalışma zamanını kısa süreli fakat çevre etkenlerden soyut hale gelmiş bir biçimde yoğun bir süreç iççerine sığdırıyor ve bunu sıkmadan bir oyun gibi eğlenceli bir biçilde kullanıcıya sunuyor.

Bu tekniğin mantığı çok basit. Öncğlikli olarak yapılacak işlerin planlanması. Önemli bir adım. Yapılacakların listesini çıkarıyorsunuz.
1. pomodoro : 25 dakikalık bir süre içinde yapılacaklar listesinin ilk maddesinden itibaren tamamlanmaya başlıyoruz. 25 dakika tamamlanınca 5 dakikalık kısa ara. Tekniğin doğru ve verimli olması için bu 25 dakikayı cep telefonundan, facebook tan, mail kontrolünden, tv den kısaca sizi oyalayabilecek tüm herşeyden uzakta durarak geçiriyorsunuz.
2,3 ve 4. pomodorolar da aynı biçimde 25 dakika çalışma 5 dakika ara yöntemiyle 4 domatesi ezip 25-30 dakikalık büyük arayı hakediyoruz. Gün içerisinde 4 pomodoroluk istediğimiz kadar domates ezebiliriz.

Yine verimlilik açısından çalişma ertesinde yapılacaklar listesini tekrar gözden geçirip yapılanları işaretleme, yapılma sürelerini belirleyerek ilerideki çalışmalarda aynı veya benzer yapılacaklar için ayırmamı gereken pomodoro süresini belirleyeceğiz.

Teknik ile ilgili linkler:
tekniğin resmi sitesi…
Bu teknikle ilgili açıklayıcı fakat ingilizce bir e-book…
Tekniği Uygulamak İsteyenler İçin Yardımcı Programlar:
Pomodoro App 3.0
Strict Workflow Chrome Eklenisi

Bir önceki yazımız olan Doctor Why Cant You Tell Me Your Real Name? başlıklı makalemizde dr who, dr who real name ve real name hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave reply

Back to Top