JN7.net

İnternet ve Bilgisayar Kullanım Alışkanlıklarımız

Çok eskiden internet kullanım alışkanlıklarımız çok daha farklıydı. Opera vardı. İnternet explorer dan da çok daha hızlıydı. O zamanlar ne chrome ne de yandex vardı. Hatta firefox dahi yapılmamıştı. Opera paralı, fakat reklamlı ücretsiz bir sürüme sahipti.

Aramalarımızı altavista.com dan yapardık. google daha piyasaya çıkmamıştı. Yavaş yavaş arkadaşlar arasında internet alemine yeni katılanlardan google den bahsedenler oluyordu. Ancak alışkanlıklarımızı altavista yı bırakmak kolay olmadı.

Eskisi gibi çok site yoktu o zamanlar. Böyle resimler falan yoktu. Bir siteye girip okumazdın. O sayfayı kaydeder interneti kapatır sonra okurdun. Hala arşivlerimde o günlerden kalma site kayıtları duruyor. Artık herşey gibi onlarda eskidi.

Bu arada altavista deyince astalavista yı anmamak olmaz. Program cracklarının aranıp bulunduğu yegane siteydi.O zmanalardan başka aklımda kalan kahkaha.com oyunhileleri gibi nice site var. O zmanlar site isimlerini hep hafızamızda tutuyorduk.

Şimdi sürekli ziyaret ettiğimiz facebook gibi siteleri dahi goole dan aratıp giriyoruz. Geçmiş zman dediğime bakmayın 10 sene geçmedi ancak bir çok alışkanlık edindik, bıraktık, yeni alışkanlıklar edindik onları da bıraktık, şimdi ki bambaşka alışkanlıklarımız var. Sanki hiçbir zaman bırakmayacakmışız gibi gelen alışkanlıklarımız. Bırakamayacağımız düşündüğümüz bu alışkanlıklarda elbetteki diğer tüm alışkanlıklarımız gibi yavaş yavaş kaybolacak ve yerine yeni alışkanlıklara bırakacak. İşte o zman geriye dönüp baktığımızda biraz önce benim yazdığım gibi bir iç çekecek ve maziyi düşüneceksiniz.

Şimdi hiç batmayacak gibi duran google yi facebook u düşüneceksiniz ve ne çok vakit geçiriğinizi hatırlayacaksınız. Ancak sonra güncelik hayatınızın akışında eriyip giden bu alışkanlıkları ne çabuk bırakıp unuttuğunuzu görünce bu yazımı hatırlayın lütfen.

Bir önceki yazımız olan Canlı Maç Yayını başlıklı makalemizde canlı, dünya kupası ve futbol hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave reply

Back to Top