JN7.net

Google Analytics & Google Spreadsheets

Büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Google nin iki yeni hizmeti Google Analytics & Google Spreadsheets. Ben burda bunların arasındaki bağı anlatacağım.

Analytics oldukça detaylı (böyle diyorum çünkü hala çözemediğim onlarca site hakkında veriyi içinde tutuyor) bir şekilde sitenize gelen ziyaretçilerin kayıtlrını tutan bir hizmet. Urchin olarak bilinen ve bir kaç gün öncesine kadar fiyati 199$ olan bu hizmeti Google alıp kullanıcılarına bevada hizmet olarak geri döndürdü.

Google Spreadsheets ise Microsoft Excel gibi bir elektronik tablolama programı. Farkı tamamen web tabanlı olması. Bu da rahatça aynı tablo üzerine uzaktan bağlanan bir başka kişi ile aynı anda çalışabilmeyi sağklıyor.

Neyse lafı fazla uzatmadan bu iki hizmetin arasındaki bağı anlatayım. Nasıl olduğunu bende bilmiyorum belki tamamen raslantıdır ama biliyorsunuzki tüm bu hizmetler halen beta ve sadece davetiye usülüyle kayıt yaptırabiliyorsunuz. Kayıt olmak için girip mail adresinizi bırakıyorsunuz ve sıran gelince sana mail atıyorlar. ben neredeyse 2 ay önce Analytics için başvuru yaptım ve bekliyorsum. Geçen gün Spreadsheets çıktığını okudum pek bir işe yaramayacağını bildiğim halde merakıma yenik düşüp kayıt onun iöinde kayıt yaptırdım. Aradan çok fazla geçmeden benim Analytics davetiyem hemen ardındanda Spreadsheets davetiyem geldi. İşte aralarındaki ilişki bu 😛

Bir önceki yazımız olan Dünyada En'ler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave reply

Back to Top