JN7.net

Excel 2010 BİÇİMLENDİRME İŞLEMLERİ

BİÇİMLENDİRME İŞLEMLERİ

Tablolara, sürekli farklı türde veriler gireriz. Para birimi, tarih, saat gibi veri türlerinin kendine özgü yazılış biçimleri vardır tablonuzu biçimlendirerek hem verileri doğru biçimde yazmış olur hem de görsel olarak daha anlaşılır tablolar meydana getiririz.

Hücreleri biçimlendirme

Hücrelere girdiğimiz verilere hem yazı tipi olarak hem de girdiğimiz veri türüne göre ayrı ayrı biçimlendirebilirsiniz. Bunları tek tek yapabileceğiniz gibi birden fazla hücre seçenekte gerçekleştirebilirsiniz.

Hızlı biçimlendirme

Tabloda herhangi bir hücre etkin iken, yazı tipi büyüklüğü ve benzeri özelliklerin üzerinde gezindiğinizde hücredeki verinin otomatik olarak değiştiğini göreceksiniz. Bu, biçimlendirmenin ön izlemesini görmenizi ve değişikliği uygulayıp uygulamama konusunda hızlı bir şekilde karar vermenizi sağlayacaktır

Biçim boyacısı

biçim boyacısı bir hücrenin biçiminin diğer hücrelere de aynı şekilde uygulanabilmesini sağlar biçimlendirmesini alacağınız hücreyi etkinleştirdikten sonra giriş sekmesinde yer alan biçim boyacısı simgesine tıklanır daha sonrada biçimlendirmenin uygulanacağı hücreler taranır. Biçimlendirme, bitişik olmayan hücrelere uygulanacaksa biçim boyacısına çift tıkladıktan sonra hücrelere tıklayarak veya tarayarak bu işlem gerçekleştirilir. İşlem bittikten sonra ise çıkış tuşuna basılarak işlem sona erdirilir

yazı tipi biçimlendirme.

Hücrelerde bulunan yazıları tipini giriş sekmesinde bulunun yazı tipi bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yazı tipi bölümünün sağ alt köşesinde bulunan yazı tipi simgesi ile yazı tipi penceresine de ulaşabilirsiniz. Değişiklikleri uygulamadan önce doğru hücreleri seçtiğinizden emin olunuz.

 

Hizalama

Hücre içindeki verileri dikey veya yatay olarak hizalayabilirsiniz. Bu işlemi giriş sekmesinde bulunan hizalama seçenekleri ile yapabilirsiniz. Hizalama bölmesinin pencere simgesine tıklayarak açılan hücreleri biçimlendir . penceresinden bu hizalama işlemlerini daha detaylı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Hücre içinde ki metnin yönünü değiştirebilirsiniz.

 

Sayıları biçimlendirme

Sayılarla kullanılan birçok veri tipi vardır.bunlar saat,tarih,para birimi ve benzeri olabilir.

Hücrelere girilen bu verilerin belirlenmesi ,bize tablo okumada ve hesaplamalarda kolaylık sağlayacaktır.hizalama simgesiyle açılacak hücreleri biçimlendir penceresinden sayı sekmesi seçilir.kategori bölmesinden hücre içindeki verinin türü seçildikten sonra açılan listeden sayı yazım özellikleri seçilir.

 

x

 

Kenarlık biçimlendirme

 

Çalışma kitabında hücreler tablo şeklinde görünse de yazıcıdan çıktı aldığınızda bu çerçeveler gözükmeyecektir. Tablonuzun kenarlıklarının görüntülenmesini istiyorsanız kenarlık biçimlendirmelerini yapmanız gerekmektedir. Bunun için giriş sekmesindeki yazı tipi kategorisinde bulunan kenarlık simgesini kullanabilirsiniz .ayrıca hücre biçimlendirme penceresini açarak buradan da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 


 

Hücre stilleri

hücreleri kendi belirlediğiniz stillerle biçimlendirebileceğiniz gibi elektronik tablolama programın size sunduğu hazır stilleri de kullanabilirsiniz. bu sayede zamandan kazanabilir hücre düzenlerde bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Bunun için düzenlenecek hücreler seçildikten sonra giriş sekmesinde bulunan stiller kategorisinden size uygun bir stili seçebilirsiniz.

 


 

 

Tabloyu otamatik biçimlendirme

Belirli hücreleri seçerek bunları otomatik olarak tablo şeklinde biçimlendirebilirsiniz .bunun için giriş sekmesi seçilir. stiller bölümünden tablo olarak biçimlendir seçeneği altında bulunan tablo stillerinden herhangi birini seçerek tablonuzu otomatik olarak biçimlendirebilirsiniz.

 

Koşullu biçimlendirme

Tablonuzda bulunan bazı verilerin diğerlerinden farklı görünmesini istiyorsanız veya değişen değerlere göre vurgulamak istiyorsanız bu hücreleri koşullara bağlı olarak biçimlendirebilirsiniz. Örneğin stok sayısı %5 in altına düşen ürünleri kırmızı renk ile yazdırabilirsiniz. Bunun için giriş sekmesinden koşullu biçimlendirme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

İlk son kuralları kullanarak koşullu biçimlendirme

Bu tabloda bulunan ilk ve son ögelere belirleyip tablonuzu koşullu biçimlendirebilirsiniz. Örneğin ilk 5 öge ,son 20 öge , ilk %5 ortalamanın altında ve benzeri verileri biçimlendirebilirsiniz.

 

Veri çubukları kullanarak koşullu biçimlendirme

Tablonun içinde olarak verilerin oranlarına göre biçimlendirme yapabilir, böylece veri arasındaki farkı kolayca vurgulayabilirsiniz.


Renk ölçekleri kullanarak koşullu biçimlendirme

Renk ölçeklerini kullanarak aynı değere sahip verileri aynı renkte, farklı değerleri farklı renkte gösterebilirsiniz.

Simge kümeleri kullanarak koşullu biçimlendirme

Verileri, simgeler kullanarak görebileceğiniz gibi görsel olarak ta kullanıcılarınıza anlatabilirsiniz.


 

Koşullu biçimi temizle

Koşullu biçimlendirme seçeneğinden koşulları temizle seçeneğini kullanarak hücrelerdeki veya tüm sayfadaki koşullu biçimlendirmeleri temizleyebilirsiniz.

Yeni kural tanımlama

koşullu biçimlendirme menüsünden yeni kural seçeneğini kullanarak siz de kendi kurallarınızı belirleyebilirsiniz. Yeni biçimlendirme kuralı penceresinden istediğiniz kuralı belirleyerek kendinize özgü biçimlendirme yapabilirsiniz.

Kuralları yönetme

Koşullu biçimlendirme menüsünden kuralla yöneterek daha önce belirlediğiniz biçimlendirmeleri silinebilir, mevcut biçimlendirmeler üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnsan Yaşamı başlıklı makalemizde gandhi, insan yaşamı ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave reply

Back to Top