JN7.net

E-Postanın Tarihi

E-postanın babası olarak adlandırılan Ray Tomlinson, ilk mesajı 1971′de Cambridge’de gönderdi. İlk mesajda tam olarak ne yazdığını, hatta kime gönderdiğini hatırlamayan Tomlinson “Sanırım Abraham Lincoln’ün Gettysburg konuşmasının ilk satırları yer alıyordu” diyor.

E-posta’nın 35. yılı dolayısıyla yeniden gündeme gelen Tomlinson, bilgisayarlar arasında yazışmayı sağlayan ilk programın sadece 200 satırlık bir kod olduğunu söyledi. Program, dosya transferini ve mesajlaşmayı sağlayan iki ayrı programdan oluşuyordu. Ancak bu programın açıkları da yok değildi. Örneğin, birisine mesaj göndermek için o kişinin mesaj kutusu, göndereninki ile aynı bilgisayarda olması gerekiyordu.

İlk @ işareti

Daha sonra programı geliştiren Tomlinson, aynı ağ üzerindeki bilgisayarlar arasında mesaj gönderip-almayı başarmış. Ünlü mühendis, isimlerle adresleri birbirinden ayırmak içinde “@” işaretini tercih etmiş. Sonuçta ortaya, modern internetin atası olan ARPA Net üzerindeki herhangi bir bilgisayardan diğerine mesaj gönderilmesini sağlayan iki ayrı programın birleşiminden oluşan tek bir ürün çıkmış.

Kaynak :

http://satirarasi.wordpress.com/2006/09/28/

E-Posta İçin Daha Fazla Bilgi :

http://www.aydesign.net/e-mailnedir.htm
http://tr.wikipedia.org/wiki/Elektronik_posta
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=e+mail

Bir önceki yazımız olan Dünyada En'ler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave reply

Back to Top