JN7.net

Adobe Dreamweaver CS4 Ekran Görüntüleri ve Download

Adobe Dreamweaver birçok web geliştirici tarafından kullanılan birçok özelliği bünyesinde barındıran bir web sayfası düzenleme programı. Otomatik kodlama sistemi, karışık tasarım sayfaları arasında rahatça gezinebilme, tasarımı kolaylaştırmak için güzel düşünülmüş araçları ve hazırladığınız web sitenize eklemek için kullanabileceğiniz haır fonksiyonları ile oldukça popüler olmuş. Yakın br zamanda Macromedia firmasının Photoshop programıyla tanıdığımız Adobe tarafından alındıktan sonra Adobe Dreamweaver CSx olarak adlandırılmaya başlanan yazılımın son sürümü Adobe Dreamweaver CS4 ün Beta sı yayınlandı.

Adobe internet sitesinde deneme sürümünü indirebileceğiniz Adobe Dreamweaver CS4 bir takım yeni özlliklerle birlikte geliyor. Belki en aşlıca yeniliği arayüzündeki değişiklikler. WordPress 2.5 in Galeri oluşturma özelliğini kullanarak hemen aşağıda Adobe Dreamweaver CS4 ün ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Resimleri Büyütmek İçin Üzerlerine Tıklayın….

Adobe Dreamweaver CS4 ü indirmek için buraya tıklamanız yeter. (Kayıt gerekiyor.)

Dreamweaver CS4 ile gelen yeni özellikler: (MMistabul.com Sitesinden Alınmıştır.)

Önizleme seçeneği “Live View”:

Geliştirdiğiniz sayfaları, farklı tarayıcılarda nasıl görüntülendiklerine “Live View” seçeneği ile bakabilirsiniz, eş zamanlı olarak kodlarınıza erişebilir, değişikliklerinizi anında görüntüleyebilirsiniz. Açık kaynak kodlu WebKit render motorunu kullanan Live View sayesinde, tasarımlarınızın standart uyumlu tarayıcılarda nasıl görüntülendiğini görebiliyorsunuz.

İlişkili dosyalar “Related Files”:

Modern ve dinamik siteler geliştirirken pek çok farklı tipte dosya ile eş zamanlı çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Related Files seçeneği ile bir sayfa üzerinde çalışırken, o sayfa ile ilişkili olan tüm sayfaları: CSS, JavaScript, PHP, ya da XML gibi dosyaları bir panelde görüntülemenizi sağlar.

Kod gezinme “Code Navigator” penceresi:

Yeni bir özellik olan kod gezinme “Code Navigator” penceresi, seçtiğiniz bir alanı etkileyen tüm kaynak kodları görüntülemenizi sağlar. Kod ya da tasarım görüntüsünde seçim alanınıza tıkladığınızda Code Navigator penceresi açılır ve tüm CSS kurallarını, dinamik olarak include edilen kodları, harici JS fonksiyonlarını, DW şablonlarını, kütüphane dosyalarını, iframe kaynak dosyalarını vs. gösterir.

CSS Tab’ı:

Özellik paneline eklenen CSS tabı sayesinde, seçim alanındaki stilleri ve seçiminize uygulayabileceğiniz tüm stil seçeneklerini görüntüleyebiliyorsunuz. Yeni CSS kurallarını isterseniz aynı döküman üzerine stil olarak işleyebileceğiniz gibi, isterseniz ayrı bir dosyaya (CSS dosyasına) kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Ajax ve JavaScript framework desteği:

Artık JavaScript kod blokları ile çalışmak DW içerisinde çok daha kolaylaşıyor. Çünkü yeni DW en sık kullanılan javascript kütüphanelerini desteklemeye başladı. Bunlar arasında jQuery, Prototype, ve Spry sayılabilir.

HTML bilgi setleri:

HTML bilgi seti fonksiyonalitesi ile, standart HTML tabloları, div tagları ya da düzensiz listeler üzerinde yarattığınız data setlerinizi;
Insert > Spry > Spry Data Set seçimi ile, bu datalarınızı sort edilebilir dinamik tablolarda şık bir görünüme dönüştürebilirsiniz.

Photoshop Smart Objects:

Photoshop ve Dreamweaver entegrasyonu mükemele ulaşmış vaziyette.Nasıl mı; Photoshop PSD dosyasını Dreamweaver sayfanıza sürükleyip bırakarak, Smart Object’e dönüştürebilirsiniz.

Subversion entegrasyonu:

Dreamweaver’a artık Subversion yazılımı da entehre edilmiş durumda. Subversion yazılımı özellikle vesiyonlama konusunda geliştiricilerin sıklıkla kullandıkları bir araç. Bir kere Subversion’ı versiyon kontrol sisteminiz olarak tanımladıktan sonra, DW içerisinde site sayfalarınızın versiyonlanması işlemine başlayabilirsiniz. Bunun için herhangi bir üçüncü parti yazılıma ya da command line bir araca ihtiyaç duymazsınız.

Adobe® AIR™ geliştirme desteği:

Artık DreamWeaver içerisinde zengin desktop uygulamaları geliştirmenizi sağlayan Adobe AIR desteği bulunuyor.

Ve kullanıcı deneyimlerini göz ardı etmeyen yeni arayüz elementleri…

Adobe DreamWeaver CS4 Beta için Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows
İşlemci: Intel® Pentium® 4, Intel Centrino®, Intel Xeon®,ya daIntel Core™ Duo (ya da benzeri) işlemciler
OS: Microsoft® Windows® XP with Service Pack 2ya daWindows Vista™ Home Premium, Business, Ultimate,ya da Enterprise ( 32-bit editions)
RAM: 512 MB
Hard Disk: 1 GB of boş alan
1,280 × 800 ekran çözünürlüğü 16-bit ya da daha yüksek bir ekran kartı Internet bağlantısı (aktivasyon için zorunlu)

Macintosh
İşlemci: PowerPC® G5 ya da multicore Intel® işemci
OS: Mac OS 10.4.11 ya da 10.5
RAM: 512 MB
Hard Disk: 1 GB of boş alan
1,280 × 800 ekran çözünürlüğü 16-bit ya da daha yüksek bir ekran kartı
Internet bağlantısı (aktivasyon için zorunlu)

Adobe Dreamweaver CS4 Betanın yanında Adobe Fireworks CS4 Beta ve Adobe nin yeni ses düzenleme yazılımı Adobe Soundbooth CS4 Beta da yayınlandı.

Adobe® Firefox® CS4 Beta indir

Adobe® Soundbooth® CS4 Beta indir

Bir önceki yazımız olan Dünyada En'ler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave reply

Back to Top