JN7.net

2013 OSYM LYS YGS Yerleştirme Sonuçlarını Öğrenmek İçin Tıklayınız

Mühendislik Tamamlama
Mühendislik Tamamlama

OSYM Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

 

2013 OSYM LYS YGS Yerleştirme Sonuçlarını Açıklandı. Öğrenmek için sonuc.osym.gov.tr den TC kimlik numaranızı ve OSYM sınav giriş şifrenizi girerek hemen öğrenebilirsiniz.
Eğer sınav şifrenizi bilmiyorsanız OSYM aday işlem merkezlerinden (genellikle lise düzeyindeki okulların birçoğundan) 2 tl karşılığında yeni şifre edinebilirsiniz.
OSYm belki ilk defa bir şeyi hızlı yaptı. Binlerce adayın eğitim hayatını belirleyecek olan LYS sınavları sona erdi. ÖSYM önceki yıllardan farklı olarak, adayları şaşırtıp sınav sonuçlarını iki haftadan az bir sürede açıkladı.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın  toplantısında LYS sonuçlarını duyuran Başkan Demir ,daha LYS tercihleri başlamadan sonuçların açıklanacağı tarihi müjdeledi.

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 24 Mart 2013 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 15-16-22-23 Haziran 2013 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 25 Temmuz 2013 tarihinde saat 23:45’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2013-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Yerleşen tüm adaylara başarılı bir üniversite hayatı dileriz.

_ercih tarihlerini 8 – 18 Temmuz olarak belirleyen Demir, tercih sonuçlarının açıklanma tarihi olarak ise Temmuzun son haftasını işaret etti. Başkan Ali Demir ayrıca 12-16 Ağustos tarihlerinde kayıtların yapılacağını ve 28 Ağustos – 2 Eylül arasında ise ek kontenjanların alınacağını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Mühendislik Tamamlama Programları Fark Dersleri başlıklı makalemizde mühendiislik ve mühendislik tamamlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave reply

Back to Top